Spis treści
- Czym jest Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR?
- Tomasz Więckowski z WZŁ-1: System zapewni możliwość szybkiego przemieszczania się
- Platforma ISR gwarantuje natychmiastową reakcję na szybko zmieniające się warunki pola walki
- Stacja mobilna budowana wraz z Polską Grupą Zbrojeniową
Czym jest Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR?
Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR łączy systemy komunikacji i transmisji danych, bezpieczeństwa użytkowania, zasilania oraz specjalnie zaprojektowany system antenowy, zapewniający szybką transmisję danych i ich bezpośrednią dystrybucję do właściwych odbiorców na dowolnym szczeblu dowodzenia. Wszystkie elementy zostały zintegrowane w odpowiednio wyposażonym, standardowym kontenerze, który będzie przewożony na podwoziu Jelcz.
Cały system został opracowany wspólnie przez zespoły inżynieryjne ICEYE, WZŁ-1 S.A. i PGZ S.A. MPRS ISR zapewnia zdolność prowadzenia stałych operacji wykorzystujących potencjał konstelacji satelitarnej ICEYE, pobierania danych niemal w czasie rzeczywistym i ich bieżącego analizowania.
System jest przeznaczony do współdziałania na poziomie operacyjnym, wspierając dowódców w podejmowaniu decyzji. Dzięki MPRS ISR użytkownicy będą mogli sprawniej i szybciej niż dotąd uzyskiwać świadomość sytuacyjną na polu walki. Co równie istotne, rozwiązanie to jest w pełni mobilne, łatwe do transportu i maskowania oraz kompatybilne ze wszystkimi elementami Polowego Systemu Łączności stosowanego przez Siły Zbrojne RP.
Tomasz Więckowski z WZŁ-1: System zapewni możliwość szybkiego przemieszczania się
Jak mówi Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Technicznego w WZŁ-1 SA, w ramach przygotowanej koncepcji powstanie zarówno stacjonarna stacja naziemna do pracy w warunkach pokoju i stabilności, jak i mobilny segment naziemny.
Zapewni on możliwość szybkiego przemieszczenia, co istotnie zwiększa jego bezpieczeństwo w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego. Wyciągając wnioski z działań prowadzonych za naszą wschodnią granicą należy pamiętać, iż większość elementów infrastruktury stacjonarnej jest doskonale rozpoznana i może stać się celem pierwszego ataku. Stąd konieczność zastosowania obu rozwiązań, w pełni redundantnych, gdzie w jak największym stopniu postawiliśmy na jednorodność rozwiązań pod kątem zapewnienia bezpiecznej i niezawodnej eksploatacji w każdych warunkach uwzględniając zdolności do zarządzania, planowania misji czy też analizy danych. Pozwoli to m.in. usprawnić proces zabezpieczenia logistycznego, jak również szkolenia personelu obu stacji - tłumaczy Tomasz Więckowski.
Platforma ISR gwarantuje natychmiastową reakcję na szybko zmieniające się warunki pola walki
Mobilna Platforma Rozpoznania Satelitarnego ISR zapewnia możliwość natychmiastowej reakcji na szybko zmieniające się warunki współczesnego pola walki, a także dystrybucji efektów pracy systemu rozpoznania ISR. Oznacza to realne przeniesienie możliwości rozpoznania satelitarnego z poziomu strategicznego na taktyczny. Czas uzyskania danych i przekazania ich do jednostek realizujących zadania spada w ten sposób z kilku godzin do kilkunastu minut.
Wychodząc naprzeciw coraz większym wymaganiom przeprowadzaliśmy analizę pod względem wymagań funkcjonalnych takiego systemu. W jej wyniku doszliśmy do wniosku, że znając potrzeby, ale i zagrożenia niezbędne jest zapewnienie ciągłości, niezawodności i bezpieczeństwa działania dla całego systemu. Swoją koncepcję oparliśmy na rozwiązaniach spełniających wymagania Sił Zbrojnych, potwierdzonych w innych realizowanych przez naszą Spółkę postępowaniach - mówi Tomasz Więckowski, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Technicznego w WZŁ-1 SA
Stacja mobilna budowana wraz z Polską Grupą Zbrojeniową
Warto podkreślić, że kompleksowa koncepcja stacji mobilnej budowanej przy udziale Polskiej Grupy Zbrojeniowej, obejmująca trzy kontenery: Kontener Techniczny, Operacyjny, Analizy Danych oraz dedykowaną przyczepę z anteną satelitarną, umożliwia zarówno szybkie pobieranie pozyskiwanych obrazów z satelitów, jak i ich późniejsza efektywną dystrybucję na terenie kraju do delegowanych użytkowników wojskowych. Należy pamiętać, że Wojskowe Zakłady Łączności są również producentem nowoczesnych węzłów łączności, dzięki czemu zapewniamy pełną kompatybilność rozwiązań w ramach polowego systemu transmisyjnego SZRP szczebla operacyjnego i taktycznego.
Gotowy do produkcji system MPRS ISR został zaprezentowany rok po zawarciu przez WZŁ-1. PGZ i ICEYE Poland umowy o współpracy, którą podpisywano podczas ubiegłorocznej edycji MSPO.
Jest to dowód, że współpraca skupiająca rozproszone kompetencje może zaowocować ofertą kompleksowego produktu dla SZ RP na miarę wyzwań narzuconych przez obecną sytuację geopolityczną i umożliwić w przyszłości jego rozbudowę o kolejne moduły, w miarę uzyskiwania dojrzałości przez nowe technologie, na tym dynamicznie rozwijającym się rynku - mówi Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu PGZ SA.
Ten nowy system, z wielkim potencjałem eksportowym, umożliwia optymalne wykorzystanie technologii satelitarnych ICEYE dzięki bezpośredniemu dostępowi do danych i informacji wywiadowczych z obserwacji Ziemi, dostarczanych w niemal rzeczywistym czasie. To pionierskie rozwiązanie zostało opracowane wspólnie przez zespoły najwyższej klasy inżynierów w Polsce i Finlandii. Premiera MPRS ISR w Kielcach jest konsekwencją doskonałej, strategicznej współpracy, której celem jest wykorzystanie pełnego potencjału konstelacji ICEYE z korzyścią dla naszych klientów w Polsce i w krajach sojuszniczych – stwierdził Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.