Jako jedyni z Polski. Grupa WB weszła w skład projektu zajmującego się obroną przed cyberatakami w oparciu o AI

2024-10-31 5:08

Grupa WB ogłosiła w komunikacie prasowym, że jako jedyna polska firma dołączyła do międzynarodowego konsorcjum pracującego nad projektem Artificial Intelligence Deployable Agent. Projekt AIDA ma na celu stworzenie scenariuszy i zabezpieczeń przeciwko cyberatakom na systemy oparte na sztucznej inteligencji. GRUPA WB wyróżnia się największym doświadczeniem w kraju w zakresie wojskowych systemów SI.

Grupa WB

i

Autor: Grupa WB Grupa WB

Grupa WB w projecie Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA)

WB Electronics S.A. jako jedyne polskie przedsiębiorstwo, weźmie udział w projekcie Artificial Intelligence Deployable Agent (AIDA), finansowanym przez Europejski Fundusz Obronny. Celem prac jest przygotowanie skutecznej odpowiedzi na zagrożenia, na które narażone są systemy oparte o sztuczną inteligencję (SI) i uczenie maszynowe, w tym na ataki antagonistyczne prowadzone autonomicznie lub półautonomicznie.

Zastosowanie sztucznej inteligencji do ochrony przed atakami obejmuje domeny: lądową, powietrzną, morską, kosmiczną i cybernetyczną. Spółka wiodąca GRUPY WB będzie odpowiadała za komponent obrony w domenie lądowej. Polski podmiot ma wypracować scenariusze operacyjne, oparte na współpracy systemu zwiększającego świadomość sytuacyjną z wojskowymi platformami załogowymi, bezzałogowymi, mobilnymi i stacjonarnymi.

Rozwiązania GRUPY WB będą sprawdzały się na wszystkich etapach: od przygotowania, przez reakcję, aż po wyciąganie wniosków. Dzięki temu zarządzający systemami oraz decydenci otrzymają niezbędne wsparcie w procesie zarządzania incydentami cybernetycznymi.

Grupa WB na MSPO 2024
Grupa WB

i

Autor: Grupa WB Grupa WB

Rozwiązania wypracowane przez konsorcjum zostaną przed wdrożeniem przetestowane za pomocą Taktycznego Systemu Rozpoznania Pola Walki EYEQ. To wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji narzędzie wspierające targeting dynamiczny i zwiększające świadomość sytuacyjną na polu walki.

System EYEQ

System EYEQ, wyróżniony Nagrodą Prezesa Targów Kielce podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, zostanie mechanizmem certyfikowania efektywności systemu cyberobrony wypracowanego w projekcie AIDA. Polskie rozwiązanie przyczyni się do rozwoju narzędzi przeciwdziałających podobnym atakom i zarazem wzmocni własną odporność na zagrożenia.

W dłuższej perspektywie wyniki projektu Artificial Intelligence Deployable Agent mogą zostać wykorzystane do wzmacniania potencjału obrony sieci komputerowych w krajach Unii Europejskiej. Rozwiązania sprawdzone w domenie lądowej zwiększą bezpieczeństwo także poza obszarem militarnym, przede wszystkim w ochronie infrastruktury krytycznej.

Projekt AIDA ma formalnie rozpocząć się pod koniec 2024 roku. Budżet przedsięwzięcia został zaplanowany na trzy i pół roku prac, które podzielą między sobą dwadzieścia cztery przedsiębiorstwa i instytucje badawcze z czternastu państw europejskich.

Na podstawie komunikatu prasowego Grupy WB