Czołgi Abrams i pojazdy A-MTV już są w Świnoujściu. Trafią do Wojsk Lądowych

2024-01-11 6:09

Do portu w Świnoujściu zawinął statek wielozadaniowy Spuigracht pod banderą Niderlandów, ale wioząc na pokładzie specjalny, amerykański ładunek. 8 stycznia rozpoczął on rozładunek trzeciej transzy czołgów M1A1 FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams oraz pojazdów minoodpornych M1240A1 M-ATV (Mine Resistant Ambush Protected - All Terrain Vehicle). Wszystkie one trafią niebawem do jednostek polskich Wojsk Lądowych.

Na transport, o którym poinformowała Agencja Uzbrojenia, składa się 79 mino odpornych pojazdów opancerzonych Oskosh M-ATV oraz 29 czołgów M1A1 FEP Abrams. Czołgi stanowią trzecią już transzę i oznacza, że łącznie dostarczono już do polski 69 z zamówionych w styczniu ubiegłego roku 116 używanych Abramsów. W bieżącym roku mają być przekazane wszystkie te pojazdy, oraz wozy techniczne, mosty szturmowe i sprzęt towarzyszący. Wartość kontraktu to 1,4 mld dolarów, z czego 200 mln pokryła strona amerykańska.

Jeżeli chodzi o pojazdy M-ATV, to sytuacja jest nieco ciekawsza, gdyż zamówiono je bez szczególnego rozgłosu w lipcu ubiegłego roku w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Jest to stały program, dzięki któremu nadwyżki sprzętu sił zbrojnych USA przekazywane są sojusznikom nieodpłatnie, lub po obniżonej cenie. Polska otrzymała zgodę, na pozyskanie bezkosztowe 79 pojazdów M-ATV w układzie 4x4.

W październiku 2023 roku polscy specjaliści wyjechali do składnicy sprzętu Red River Army Depot w Teksasie, gdzie wybrali konkretne egzemplarze tych sprawdzonych maszyn. Wytypowano wozy, które były w najlepszym stanie technicznym i nie wymagały żadnych inwestycji. Zostały one dostarczone do Świnoujścia i jak się okazuje, trafią do Wojsk Lądowych, choć obecnie nie ma jeszcze informacji do jakich jednostek. Dotąd w Polsce jedynym użytkownikiem M-ATV były Wojska Specjalne, które od 2015 roku dysponują 45 egzemplarzami.

Pojazdy opancerzone o podwyższonej odporności na miny M-ATV produkuje koncern Oskosh. Są one szeroko stosowane się podczas patroli, działań rozpoznawczych, a nawet pościgowych. Masa własna M-ATV waży ponad 12 t, ale jego ciężar można zwiększyć o kolejne 4 t. Ma ponad 6 m długości, około 2,5 m szerokości i wysokość ponad 3 m. Jego napęd stanowi silnik wysokoprężny Caterpillar C7 o pojemności 7,2 litra i mocy 370 KM. Pozwala on poruszać się na drodze z prędkością przekraczającą 110 km/h i zasięg 500 km.

Załogę M-ATV stanowi pięć osób: kierowca, dowódca i trzech pasażerów. Za opancerzoną kabiną znajduje się przestrzeń ładunkowa, w której można przewozić sprzęt wojskowy lub stworzyć dodatkowe miejsce dla kolejnych dwóch żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kalibru 12,7 mm lub granatnik automatyczny kalibru 40 mm.

Sonda
Który z pojazdów MRAP Wojska Polskiego jest najlepszy?