Komenda Główna Policji raportuje o szabrownikach
Po raz pierwszy – nie było tego w poprzednich powodziach, w tym i tej z 1997 r. – usłyszeliśmy, że na zalanych terenach, skąd ewakuowano mieszkańców, grasują złodzieje. W poniedziałek (16 września) mówił o tym premier Donald Tusk, podkreślając, że do ochrony pozostawionego mienia zostaną skierowani policjanci i Żandarmeria Wojskowa.
Szabrownictwo nie przybrało (i oby się to nie zmieniło) większych rozmiarów. Insp. Katarzyna Nowak, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji, poinformowała (17 września) o przyjęciu 12 zgłoszeń od obywateli o szabrownictwie. Ze zgłoszonych potwierdzono jedną sytuację.
Zaszła ona w Kłodzku. Policja zatrzymała tam dwie osoby, które ze sklepiku w zalanej stacji benzynowej ukradły papierosy i alkohol. Skradziony towar był warty mniej niż 800 zł, więc nie doszło do przestępstwa, a tylko do wykroczenia. Amatorzy cudzej własności zostali ukarani mandatami.
– Reagujemy na wszystkie sytuacje i zagrożenia. Na zalanych terenach są nieumundurowani policjanci pionu kryminalnego, którzy pilnują wszystkich pozostawionych po ewakuacji majątków i dobytku – podkreśliła insp. Nowak.
KGP poinformowała, że w akcji przeciwpowodziowej uczestniczy 8706 policjantów. Mają do dyspozycji 16 łodzi, pontony, reflektory, agregaty i sześć śmigłowców (cztery Bell-e i dwa Black Hawk-i). Dotychczas „śmigłami” ewakuowano 80 osób, w tym z zawałem, podejrzeniem udaru oraz osoby dializowane (ogółem ewakuowano 3826 osób.
Raportuje o sytuacji bieżącej Sztab Generalny
„Już 5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią. – Siły Zbrojne RP wydzieliły do użycia 19 śmigłowców; we Wrocławiu powstaje Inżynieryjne Centrum Wsparcia, które pomoże w odbudowie infrastruktury. Wydzielone pododdziały Wojska Polskiego, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych, wraz ze sprzętem, kontynuują swoją aktywność w akcjach przeciwpowodziowych w południowo-zachodniej Polsce” – podała w komunikacie płk Joanna Klejszmit, rzeczniczka Sztabu Generalnego.
Utworzono zespoły wsparcia inżynieryjnego. WOT wystawił cztery zgrupowania zadaniowe, w każdy po 500 żołnierzy. Zgrupowanie w Kłodzku wzmocniono 150 żołnierzami z 22. Batalionu Piechoty Górskiej oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 80 żołnierzami Wojsk Specjalnych.
Do wsparcia działań wojewody opolskiego skierowano 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Skierowano również żołnierzy do wsparcia działań m.in. w rejonie m. Wleń w powiecie lwóweckim, w Bolesławcu i w Kątach Wrocławskich. Wydzielono także ponad 100 żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.
We Wrocławiu wały przeciwpowodziowe wzmacnia 1000 żołnierzy i 250 podchorążych z tutejszej Akademii Wojsk Lądowych. Działania logistyczne wspiera ok. 200 żołnierzy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Policję wspomagać 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej... Akcja trwa, zagrożenie powodziowe nie mija.