Z powodzią walczy (co najmniej) 5,5 tys. żołnierzy, 8 tys. policjantów i 13,5 tys. strażaków

2024-09-17 15:30

Całkiem możliwe, że te liczby zaangażowanych sił „mundurowych” w operację przeciwpowodziową są już nieaktualne. W poniedziałek (16 września) w działania zaangażowanych było 4,9 tys. żołnierzy. Sytuacja w województwach dotkniętych powodzią zmienia się dynamicznie i do ich potrzeb MON i MSWiA dostosowują, w porozumieniu ze sztabami kryzysowymi, wielkość zaangażowanych sił i środków.

15 sierpnia w Łomży odbędzie się Piknik Militarny Wojsko na swojsko. Znamy szczegóły!

i

Autor: pixabay.com//15 sierpnia w Łomży odbędzie się Piknik Militarny "Wojsko na swojsko". Znamy szczegóły!

Komenda Główna Policji raportuje o szabrownikach

Po raz pierwszy – nie było tego w poprzednich powodziach, w tym i tej z 1997 r. – usłyszeliśmy, że na zalanych terenach, skąd ewakuowano mieszkańców, grasują złodzieje. W poniedziałek (16 września) mówił o tym premier Donald Tusk, podkreślając, że do ochrony pozostawionego mienia zostaną skierowani policjanci i Żandarmeria Wojskowa.

Szabrownictwo nie przybrało (i oby się to nie zmieniło) większych rozmiarów. Insp. Katarzyna Nowak, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji, poinformowała (17 września) o przyjęciu 12 zgłoszeń od obywateli o szabrownictwie. Ze zgłoszonych potwierdzono jedną sytuację.

Zaszła ona w Kłodzku. Policja zatrzymała tam dwie osoby, które ze sklepiku w zalanej stacji benzynowej ukradły papierosy i alkohol. Skradziony towar był warty mniej niż 800 zł, więc nie doszło do przestępstwa, a tylko do wykroczenia. Amatorzy cudzej własności zostali ukarani mandatami.

– Reagujemy na wszystkie sytuacje i zagrożenia. Na zalanych terenach są nieumundurowani policjanci pionu kryminalnego, którzy pilnują wszystkich pozostawionych po ewakuacji majątków i dobytku – podkreśliła insp. Nowak.

KGP poinformowała, że w akcji przeciwpowodziowej uczestniczy 8706 policjantów. Mają do dyspozycji 16 łodzi, pontony, reflektory, agregaty i sześć śmigłowców (cztery Bell-e i dwa Black Hawk-i). Dotychczas „śmigłami” ewakuowano 80 osób, w tym z zawałem, podejrzeniem udaru oraz osoby dializowane (ogółem ewakuowano 3826 osób.

Garda: Dr Tomasz Smura z Fundacji Puławskiego o NATO

Raportuje o sytuacji bieżącej Sztab Generalny

„Już 5,5 tys. żołnierzy pomaga w walce z powodzią. – Siły Zbrojne RP wydzieliły do użycia 19 śmigłowców; we Wrocławiu powstaje Inżynieryjne Centrum Wsparcia, które pomoże w odbudowie infrastruktury. Wydzielone pododdziały Wojska Polskiego, w tym żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych, wraz ze sprzętem, kontynuują swoją aktywność w akcjach przeciwpowodziowych w południowo-zachodniej Polsce” – podała w komunikacie płk Joanna Klejszmit, rzeczniczka Sztabu Generalnego.

Utworzono zespoły wsparcia inżynieryjnego. WOT wystawił cztery zgrupowania zadaniowe, w każdy po 500 żołnierzy. Zgrupowanie w Kłodzku wzmocniono 150 żołnierzami z 22. Batalionu Piechoty Górskiej oraz 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 80 żołnierzami Wojsk Specjalnych.

Do wsparcia działań wojewody opolskiego skierowano 300 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej i 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Skierowano również żołnierzy do wsparcia działań m.in. w rejonie m. Wleń w powiecie lwóweckim, w Bolesławcu i w Kątach Wrocławskich. Wydzielono także ponad 100 żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

We Wrocławiu wały przeciwpowodziowe wzmacnia 1000 żołnierzy i 250 podchorążych z tutejszej Akademii Wojsk Lądowych. Działania logistyczne wspiera ok. 200 żołnierzy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Policję wspomagać 500 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej... Akcja trwa, zagrożenie powodziowe nie mija. 

Sonda
Jak oceniasz działania Donalda Tuska w czasie powodzi 2024?