Putin podjął decyzję. Zatwierdził nową doktrynę nuklearną

2024-11-19 10:03

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził 19 listopada zaktualizowaną doktrynę nuklearną, stwierdzając, że Rosja może rozważyć użycie broni jądrowej, jeśli stanie się celem konwencjonalnego ataku rakietowego, wspieranego przez mocarstwo nuklearne.

Putin i broń nuklearna

i

Autor: Shutterstock; AP Photo

Rosja/ Putin zatwierdził znowelizowaną doktrynę nuklearną, zgodnie z którą "krytyczne zagrożenie" suwerenności i integralności terytorialnej Białorusi i Rosji może stanowić podstawę do użycia broni jądrowej.

Jak przypomina agencja Reuters decyzja o zmianie oficjalnej doktryny nuklearnej Rosji jest odpowiedzią Kremla na doniesienia o decyzji administracji prezydenta USA Joe Bidena, która zezwala Ukrainie na wystrzeliwanie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu w głąb Rosji.

Zaktualizowana doktryna, w której opisano zagrożenia, które mogą skłonić przywódców Rosji do rozważenia ataku nuklearnego, stwierdza, że ​​atak z użyciem konwencjonalnych rakiet, dronów lub innych statków powietrznych mógłby zostać uznany za spełniający te kryteria. Ponadto dokument stwierdza, że ​​Rosja będzie teraz traktować każdy atak kraju nieposiadającego broni jądrowej, wspieranego przez mocarstwo nuklearne, jako wspólny atak.

"Odstraszanie nuklearne" może być prowadzone "przeciwko potencjalnemu przeciwnikowi, co oznacza poszczególne państwa i koalicje wojskowe bloków, które uważają Federację Rosyjską za potencjalnego przeciwnika i posiadają broń jądrową lub inne rodzaje broni masowego rażenia bądź znaczący potencjał bojowy sił ogólnego przeznaczenia" - głosi znowelizowany dokument.

Robert Pszczel z OSW na Warsaw Security Forum

Rosja, wielokrotnie ostrzegała, że ​​Zachód igra z ogniem, przekraczając granice tego, co mocarstwo nuklearne może, a czego nie może tolerować. We wrześniu prezydent Władimir Putin stwierdził, że zgoda Zachodu na użycie przez Kijów rakiet dalekiego zasięgu będzie oznaczać „bezpośrednie zaangażowanie krajów NATO, Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich w wojnę na Ukrainie”, ponieważ infrastruktura wojskowa i personel NATO będą musiały być zaangażowane w namierzanie i odpalanie rakiet.

Poprzednia wersja rosyjskiej doktryny nuklearnej została zatwierdzona w czerwcu 2020 r. i zastąpiła podobny dokument, który obowiązywał przez dziesięć lat.