Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, cytowany w komunikacie, oznajmił, że rozszerzenie w budżecie Sojuszu wspólnych środków pozwoli sojusznikom na bardziej efektywne radzenie sobie z zagrożeniami dla ich bezpieczeństwa.
"W burzliwych czasach potrzebujemy tego bardziej, niż kiedykolwiek" - ocenił Geoana.
Cywilny budżet NATO obejmuje fundusze przeznaczone na koszty operacyjne, wynagrodzenia pracowników i wydatki kwatery głównej Sojuszu oraz jego personelu międzynarodowego - napisano w oświadczeniu.
Budżet militarny pokrywa koszty operacyjne kwatery głównej dowództwa oraz misji i operacji wojskowych na całym świecie.
Wśród krajów, które po inwazji Rosji na Ukrainę najbardziej zwiększyły nakłady na obronę, są państwa bałtyckie, nordyckie i Europa Środkowo-Wschodnia. Absolutnym liderem jest Finlandia, ale i Polska plasuje się w tym zestawieniu wysoko. Szwedzcy analitycy podają, że najbardziej wydatki na armię i uzbrojenie zwiększyły w Europie kraje:
- Finlandia
- Litwa
- Szwecja
- Polska.
Wzrost wydatków na zbrojenie ma poparcie społeczne. Obywatele państw unijnych popierają wzmocnienie szeroko rozumianej polityki bezpieczeństwa. Z danych Eurobarometru opublikowanych w 2022 r. wynika, że zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej (81%) opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa - w każdym kraju UE to poparcie jest na poziomie co najmniej dwóch trzecich obywateli. Aż około 93 proc. zgadza się, że kraje powinny działać wspólnie w celu obrony terytorium UE, a 85 proc. uważa, że należy zacieśnić współpracę w dziedzinie obronności na szczeblu UE.
PM/PAP