Ukraiński parlament ratyfikował Statut Rzymski MTK

2024-08-21 18:26

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała w środę (21 sierpnia) Statut Rzymski, który jest podstawą działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze - podała agencja Reutera. Trybunał jest pierwszym w historii stałym sądem międzynarodowym powołanym do osądzania osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni. MTK osądza zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Statutu nie ratyfikowały m.in. USA i Rosja.

siedziba MTK, Międzyanrodowy Trybunał Karny

i

Autor: Hypergio/Wikipedia

Decyzja o ratyfikowaniu Statutu Rzymskiego została przegłosowana przez 281 deputowanych. Przed obradami parlamentu deputowani otrzymali listy poparcia od Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy i szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, gen. Kyryły Budanowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył 15 sierpnia Radzie Najwyższej pakiet ustaw mających na celu ratyfikację statutu MTK. Władze w Kijowie ratyfikowały Statut Rzymski z zastrzeżeniem, że przez siedem lat po wejściu tego dokumentu w życie strona ukraińska „nie uznaje jurysdykcji MTK nad swoimi obywatelami za popełnienie zbrodni na podstawie art. 8 Statutu Rzymskiego (dotyczącego zbrodni wojennych - PAP)”.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy, ratyfikacja Statutu Rzymskiego pozwoli Ukrainie uzyskać pełne członkostwo jako państwo-strona MTK. Ukraina będzie mogła uczestniczyć w pracach Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego i zgłaszać kandydatów na sędziów i prokuratorów MTK.

Przystąpienie do Statutu Rzymskiego umożliwi w przyszłości Ukrainie pomoc w zapobieganiu szczególnie poważnym zbrodniom - oceniają ukraińscy komentatorzy. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że ratyfikacja dokumentu dałaby Ukrainie więcej argumentów na rzecz postawienia przed sądem rosyjskich zbrodniarzy wojennych.

Garda - Janusz Noga CRW Telesystem Mesko Sp. z o.o.

Ukraina planuje przystąpić do zaktualizowanej wersji Statutu MTK, przewidującej odpowiedzialność za zbrodnię agresji. Ratyfikacja ta miałaby jednak charakter retrospektywny (tj. nie działałaby wstecz), a odpowiedzialność nie odnosiłaby się do krajów, które nie ratyfikowały tzw. poprawek z Kampali (w tym Rosji, nie będącej członkiem MTK). Dlatego też, aby postawić przywódców Rosji przed sądem za agresję w 2022 roku, Ukraina prawdopodobnie będzie dążyć do utworzenia specjalnego trybunału.

Ukraina podpisała Statut Rzymski w 2000 roku, ale od tego czasu go nie ratyfikowała - mimo że za potrzebą ratyfikacji opowiedziała się w 2015 roku Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jednym z podanych wówczas powodów była obawa, że MTK mógłby ścigać ukraińskich obywateli.

Międzynarodowy Trybunał Karny powstał na podstawie przyjętego 17 lipca 1998 roku Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego po sześciu tygodniach obrad w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) w Rzymie. Za jego przyjęciem zagłosowało 120 państw. Rosja ogłosiła w listopadzie 2016 roku, że zrywa stosunki z MTK i wycofuje swój podpis z traktatu założycielskiego.

17 marca 2023 roku MTK wydał nakazy aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka – Marii Lwowej-Biełowej. Oboje są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennej polegającej na bezprawnych deportacjach do Rosji dzieci z okupowanych terenów Ukrainy. Strona ukraińska szacuje, że Rosja wywiozła siłą z Ukrainy co najmniej kilkanaście tysięcy dzieci, lecz - jak podkreślają władze w Kijowie - ta liczba może być znacznie zaniżona.

Sonda
Czy Putin odpowie karnie za swoje zbrodnie?
Listen on Spreaker.