Niezwykłe wydarzenie! Mobilne laboratorium Handlu Ludźmi pojawiło się w Polsce

2024-10-15 12:05

Zwiększanie świadomości i wiedzy o niebezpiecznych sytuacjach, które mogą przydarzyć się każdemu, to trudne zadanie. Ważne jest kreatywne podejście do tematu, aby edukacja odniosła jak najlepszy efekt. Doskonale wiedzą o tym twórcy holenderskiego Escape Trucka, czyli mobilnego laboratorium handlu ludźmi. Niezwykłe wydarzenie odbyło się w Koszalinie.

Mogłoby się wydawać, że handel ludźmi to odległy problem, który nie dotyczy mieszkańców Europy. To błędne założenie, bowiem każdy może paść ofiarą takich praktyk. Z czym mierzą się ofiary i jak sobie poradzić w podobnej sytuacji? O tym na własnej skórze mogły przekonać się osoby, które 14 października odwiedziły mobilne laboratorium handlu ludźmi na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2 w Koszalinie.

Nauka poprzez zabawę

Wydostawanie się z zamkniętego pomieszczenia dzięki rozwiązywaniu zagadek to bardzo popularna zwłaszcza wśród młodych ludzi forma rozrywki. Właśnie na taką formę przedstawienia zagrożeń handlu ludźmi postawiła holenderska Policja, która we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przy współdziałaniu polskiej Straży Granicznej i Policji wykorzystywany przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej stworzyła mobilne laboratorium handlu ludźmi. W ten sposób obchodzono europejski dzień przeciwko handlowi ludźmi.

Mobilne laboratorium Handlu Ludźmi - co czekało uczestników?

Mobilne laboratorium Handlu Ludźmi mieściło się w naczepie dużej, czarnej ciężarówki, która już z zewnątrz mogła budzić niepokój. W środku naczepa została urządzona jak małe mieszkanie z umywalką, łóżkiem i biurkiem. Wnętrze było skąpane w różowym świetle, tworzącym niepokojącą atmosferę. Do tego zastosowano efekty specjalne z wykorzystaniem dźwięków i zapachów, by jak najwiarygodniej oddać doświadczenie.

Do opracowania zagadek logicznych wykorzystano prawdziwe historie osób, które padły ofiarami handlu ludźmi, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać zagrożenia związane z tym procederem oraz dowiedzieli się, jak zachować ostrożność i samemu nie stać się ofiarą handlarzy ludźmi. Doświadczenie miało także przybliżyć dramat, przez jaki przechodzą ofiary.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zjawiska handlu ludźmi. Stanowi on również element strategicznego podejścia do działań organów ścigania w obszarze przeciwdziałania i zwalczania tego przestępstwa. Taka edukacja na pewno na długo zapadnie w pamięć uczestników.

W naszej galerii poniżej można zobaczyć, jak wyglądało Mobline Laboratorium Handlu Ludźmi:

Sonda
Czy w swoim otoczeniu słyszałeś/aś o przypadkach handlu ludźmi?
Portal Obronny: Homar-K test CTM-290