Polsko-amerykańska współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Debata na EKG w Katowicach
O strategicznych partnerstwie polsko-amerykańskim w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa pracy i obronności oraz transformacji gospodarki rozmawiali uczestniczy panelu poświęconego polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Michał Kucharczyk, dyrektor w Departamencie Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, podkreśla, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Polską a USA zaczęła się znacznie wcześniej, a wojna w Ukrainie ją po prostu zintensyfikowała i - co zrozumiałe - przyspieszyła.
Ta współpraca zaczęła się wiele lat wcześniej, począwszy od lokalizacji pierwszych oddziałów żołnierzy Stanów Zjednoczonych w Polsce. Wojna w Ukrainie oczywiście zacieśniła tę współpracę, efektem czego w zeszłym miesiącu został powołany pierwszy, stały garnizon stacjonarny w Polsce (wojsk amerykańskich - red.). Jest to ósmy garnizon w Europie. To pokazuje, jak ważnym dla Stanów Zjednoczonych - i całego NATO - krajem jest Polska. To jest wzmocnienie tej wschodniej flanki NATO. Wejście Finlandii do NATO też to obrazuje - podkreśla Michał Kucharczyk w rozmowie z "Super Expressem".
Zamrożenie wojny w Ukrainie może przynieść nasilenie cyberataków
Współpraca Polski z USA w zakresie bezpieczeństwa to nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale także to cyfrowe. I w tym zakresie współdziałanie jest silne i zaczęło się kilka lat przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Jarosław Kroc, prezes Accenture Polska Sp. z o.o., mówił podczas debaty na EKG w Katowicach wprost, że współpraca polsko-amerykańska powinna się mocno koncentrować wokół cyberbezpieczeństwa. Jak tłumaczył, zamrożenie konfliktu może przynieść nasilenie cyberataków w gospodarce i innych obszarach życia, a problemem może okazać się nie tylko Rosja, ale i inne kraje. Dlatego wojnę w Ukrainie, która jest kryzysem, trzeba potraktować jako szansę do budowania silnej Polski i silnej Ukrainy.
- Bezpieczeństwo możemy rozumieć jako bezpieczeństwo militarne, ale też cyfrowe. Możemy dotrzeć do materiałów, które mówią o podpisaniu kilka lat temu umowy o współpracy pomiędzy rządem polskim a amerykańskim odnośnie cyberbezpieczeństwa. W ramach tej współpracy jest określone spectrum zadań, które są przypisane do tej umowy, jak wspólne szkolenia, edukacja, wymiana informacji czy wspólna walka w cyberprzestrzeni. Wojna zintensyfikowała te działania - podkreśla Michał Kucharczyk z PAIH, będącej częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
Premier Morawiecki: Relacje polsko-amerykańskie może nigdy nie były tak dobre
Nie tak dawno temu, tuż przed wylotem do USA, premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego mówił o doskonałych relacjach pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. - Relacje polsko-amerykańskie dawno nie były tak dobre, a może nigdy nie były aż tak dobre, tak mocne - powiedział Morawiecki. Premier ocenił wówczas, że bezpieczeństwo Polski opiera się na dwóch filarach - współpracy gospodarczej i współpracy w zakresie obronności. - Jadę do USA, żeby oba te filary wzmacniać, wzmacniać ich fundament, budować je we współpracy z naszymi sojusznikami - podkreślał szef polskiego rządu.
Ekspert z PAIH: Duzi gracze z USA są zainteresowani inwestowaniem w Polsce
Czy rzeczywiście USA traktują Polskę jako strategicznego partnera?
Można na to różnie patrzeć, ja patrzę pod kątem gospodarczym i widzę jak te wolumeny się rozwijają, jaki jest ruch w zapytaniach dotyczących eksportowania na rynek amerykański - mówi wprost Michał Kucharczyk dla SE. - I też duzi gracze z Ameryki są zainteresowani inwestowaniem w Polsce. To mówi samo za siebie - dodaje ekspert.