Zmasowany atak ukraińskich dronów w cele na Krymie. Rosjanie (podobno) odparli nalot

2024-03-03 11:03

Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie 38 dronów, które Ukraina wystrzeliła w niedzielę (3 marca) na Półwysep Krymski. Tak podało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej po doniesieniach w ukraińskich i rosyjskich mediach społecznościowych o potężnych eksplozjach w porcie Teodozja, poinformował Reuters.

Most Krymski

i

Autor: Wikipedia Most Krymski

Rosyjski resort obrony poinformował w Telegramie, że 38 ukraińskich dronów zaatakowało Krym i wszystkie one zostały strącone przez obronę powietrzną Rosji. Ministerstwo nie poinformowało, czy doszło do jakichkolwiek szkód lub ofiar w ludziach, wskazuje Reuters.

Rosyjskie i ukraińskie media społecznościowe w niedzielę (3 marca) powoływały się na doniesienia mieszkańców Teodozji, że w rejonie portu morskiego i składu ropy słychać było potężne eksplozje, a do portu i składu ropy jechały karetki pogotowia.

Po tych doniesieniach urzędnicy rosyjscy z władz okupacyjnych Krymu informowali, że ruch drogowy w pobliżu Teodozji został znacznie ograniczony, a Most Krymski (na zdjęciu), który to łączy Półwysep Krymski z kontynentem rosyjskim, był wyłączony z ruchu na kilka godzin.

Reuters napisał, że nie był w stanie samodzielnie zweryfikować doniesień o eksplozjach i rzekomo zestrzelonych dronach. Nie otrzymał też informacji o ataku dronów ze strony Ukrainy.

Polsce grozi atak rosyjskich dronów? Maksymilian Dura: Polska nie reaguje w odpowiedni sposób.

A co w sprawie miała do zakomunikowania państwowa agencja prasowa TASS? Zacytujmy…

„W ciągu nocy podjęta przez reżim w Kijowie próba przeprowadzenia ataku terrorystycznego na cele w Rosji przy użyciu 38 stałopłatów została udaremniona” – oznajmiło rosyjski resort obrony.

W innej depeszy, równie lapidarnej, TASS zapodał: „Ruch na autostradzie Tawrida w kierunku Kerczu jest chwilowo ograniczony. Odcinek znajduje się w rejonie Teodozji. Trasy objazdów i przybliżony termin zniesienia ograniczeń zostaną ogłoszone w najbliższym czasie – napisał na swoim kanale Telegram doradca szefa Krymu Oleg Kriuczkow”. Po dwugodzinnym postoju ruch na Moście Krymskim został wznowiony. TASS podał, że nalot nie spowodował strat w ludziach oraz uszkodzeń w infrastrukturze.

Dodajmy, że w nocy 2 marca Ukraińcy zniszczyli 14 z 17 dronów Szahid wytcelowwanych w obiekty na terenie obwodów odeskiego, mikołajowskiego, zaporoskiego, charkowskiego, sumskiego i dniepropietrowskiego. „Niestety w wyniku trafień i spadających gruzów w obwodach odeskim i charkowskim są ofiary śmiertelne i ranni…” – poinformowały służby prasowe Sił Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sonda
Czy Ukraina powinna zniszczyć most krymski?