Senat przyjął pakiet pomocy dla Ukrainy. Jednak istnieje duże ryzyko, że przepadnie

2024-02-13 14:13

Amerykański Senat uchwalił 13 lutego pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu wysokości 95 mld dolarów. Senat przesłał teraz pakiet do zatwierdzenia zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów, gdzie szanse jego przyjęcia są mniejsze. Istnieje jednak pewna furtka, którą mogą Demokraci w Izbie Reprezentantów podjąć, będzie jednak wymagała nakłonienia do niej kilku Republikanów.

USA i Ukraina

i

Autor: Shutterstock

Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Mike Johnson podał w wątpliwość los pakietu pomocowego o wartości 95,3 miliarda dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu gdy Senat głosował za przyjęciem pakietu mającego na celu uspokojenie sojuszników Waszyngtonu. Spiker powiedział, że Senat "nie sprostał chwili", nie zajmując się kwestią bezpieczeństwa na granicy USA z Meksykiem, którą określił jako "najbardziej palącą kwestię stojącą przed naszym krajem". Stwierdził on także w oświadczeniu, że należy najpierw pochylić się nad bezpieczeństwem narodowym, czyli zabezpieczeniu granic Ameryki, przed wysłaniem dodatkowej pomocy zagranicznej na cały świat".

Z kolei przywódca Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries powiedział, że użyje „każdego dostępnego narzędzia legislacyjnego”, aby przegłosować pakiet. Pojawiają się coraz częstsze głosy, że w Izbie Reprezentantów można wykorzystać procedure „discharge petition”, w myśl której 218 deputowanych może wymusić głosowanie np. ws pakietu dla Ukrainy bez oglądania się na Speakera. Wymaga to jednak podpisania petycji przez większość członków Izby Reprezentantów, co oznacza, że przynajmniej garstka Republikanów musiałaby podpisać petycję, aby nadać jej skuteczność - jak pisało Politico.

Ł. JASINA: ROSJA JEST BARDZO DALEKO OD UPADKU

W ubiegłym tygodniu większość Republikanów w Senacie zagłosowała za odrzuceniem dwupartyjnego projektu ustawy, który zawierał najbardziej kompleksowe reformy imigracyjne od lat, w obliczu sprzeciwu byłego prezydenta Donalda Trumpa, który doprowadził swoją partię do przyjęcia bardziej sceptycznego stanowiska wobec imigracji. Po usunięciu przepisów imigracyjnych z ustawy, Senat pod przewodnictwem Demokratów zagłosował w poniedziałek 12 lutego 66-33, aby przybliżyć pakiet pomocy wojskowej do ostatecznego głosowania, które może nastąpić już w środę - 14 lutego.

Prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pomocy dla odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy, amerykańskiego partnera w rejonie Indo-Pacyfiku - Tajwanu, oraz dla Izraela prowadzącego wojnę z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas.

Prezydent Ukrainy dziękuje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął we wtorek uchwalenie przez amerykański Senat pakietu pomocy przewidującego 61 mld dolarów dla Ukrainy.

„Amerykańska pomoc przybliża pokój na Ukrainie i przywraca globalną stabilność, zwiększając bezpieczeństwo i dobrobyt dla wszystkich Amerykanów i całego wolnego świata” – napisał Zełenski na platformie X.

Sonda
Czy w USA uda się przełamać impas związany z pomocą dla Ukrainy?