Ogromny wkład Estonii w pomoc Ukrainie. Ujawnia dane dot. przeszkolonych żołnierzy

2023-12-28 14:36

Kraje bałtyckie są dość mocno zaangażowane w pomoc dla walczącej Ukrainy zdając sobie sprawę, że może w przyszłości czekać je dokładnie to samo. Dlatego pomagają jak tylko mogą, nie tylko sprzętowo ale także szkoląc ukraińskich żołnierzy, jak przekazał rzecznik ministerstwa obrony Estonii Roland Murof, Estonia od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku wyszkoliła ponad 1300 ukraińskich żołnierzy.

Żołnierze ukraińscy

i

Autor: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook Żołnierze ukraińscy

Ukraina nie przetrwałaby tak długo, gdyby nie wsparcie zewnątrz, nie tylko sprzętowe ale także szkoleniowe, które sprawia, że ukraińscy żołnierze lepiej są przygotowani do toczącej się wojny. Nic więc dziwnego, że każdego niemal miesiąca pojawiają się informacje, że kolejny kraj wyszkolił kolejną grupę ukraińskich żołnierzy.

W tym tygodniu informacją o liczbie wyszkolonych żołnierzy ukraińskich postanowiła się podzielić Estonia, która przekazała, że od początku inwazji na Ukrainę w 2022 roku, wyszkoliła ponad 1300 ukraińskich żołnierzy, co stanowi około jednej szóstej przeszkolonych w tym samym czasie poborowych Estońskich Sił Obronnych (EDF).

Raport - Wojciech Konończuk - Ukraina przegrywa wojne?

Według informacji przekazanych przez rzecznika estońskiego resortu obrony Rolanda Murofa, szkolenia skupiły się na „umiejętnościach podstawowych, walkach z użyciem artylerii i działaniach w cyberprzestrzeni”

W wysiłki związane ze szkoleniem Ukraińców włączają się różne jednostki i ich instruktorzy – powiedział kapitan Taavi Laasik, dodając, że jest to brane pod uwagę przy planowaniu szkolenia jednostek EDF. "Wymaga to dodatkowych działań i wysiłków, a pomoc Ukraińcom nie wpłynęła bezpośrednio na potencjał szkoleniowy estońskiej armii" - podkreślił jej rzecznik prasowy.

Powiedział, że EDF także czerpie korzyści ze szkolenia ukraińskich żołnierzy.

"Wymiana wiedzy i doświadczeń jest ważną częścią każdego kursu i jest to droga dwukierunkowa. EDF uważnie śledzi wydarzenia na Ukrainie i zbiera opinie i doświadczenia od ukraińskich jednostek, które przebywają w Estonii w celach szkoleniowych. Wyniki są analizowane i wykorzystywane przy opracowywaniu własnych szkoleń i działań" - wyjaśnił Laasik.

Murof powiedział, że koszty szkolenia ukraińskich żołnierzy pokrywane są wspólnie oraz w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na rzecz Ukrainy (EUMAM).

"Wystąpiliśmy o częściowe dofinansowanie z UE, ale do tej pory nie dokonano żadnej płatności" - przyznał Murof.

Jeśli chodzi o inne kraje bałtyckie, to w 2023 roku litewscy instruktorzy przeszkolili na Litwie oraz w ramach międzynarodowego programu w Wielkiej Brytanii i misji UE około 2900 ukraińskich żołnierzy. Litwa planuje w przyszłym roku przeszkolić 3500 ukraińskich żołnierzy. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od lipca 2022 roku Łotysze pomogli w przeszkoleniu około 350 ukraińskich żołnierzy w kilku obszarach szkolenia. W 2023 r. wolumen szkoleń z udziałem Łotwy wzrósł ponad czterokrotnie, a do końca roku przeszkolonych zostanie ponad 1500 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w połowie listopada, że ​​siły brytyjskie przeszkoliły ponad 52 000 żołnierzy ukraińskich, w tym 30 000 w ramach prowadzonego w Londynie programu Interflex. Z programu skorzystały także Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Litwa, Holandia, Australia i Rumunia. Niemniej jednak kilka krajów przeszkoliło ukraińskich żołnierzy w ramach innych programów i wzajemnych porozumień. Do Interflexu nie przystąpiły np. Polska i USA. 15 grudnia Departament Obronny informował, że Stany Zjednoczone zaangażowały się w szkolenie ukraińskich sił zbrojnych, w szczególności w zakresie sprzętu, który USA dostarczają lub zobowiązały się zapewnić. I według komunikatu od kwietnia przeszkolono około 3100 Ukraińców.

Francja także w grudniu pochwaliła się statystykami odnośnie przeszkolenia ukraińskich żołnierzy, których przeszkoliła 8200 osób czyli około jedną czwartą żołnierzy przeszkolonych w ramach EUMAM (cel 30 tys. w 2023 r.). Szkolenia te mają być kontynuowane w 2024 r. i rozszerzone na inne obszary (morskie i powietrzne). Poza tym w maju 2023 roku prezydent Francji ogłosił, że Francja zaoferowała Ukrainie możliwość szkolenia pilotów myśliwców wspólnie z kilkoma europejskimi partnerami. Pierwsi piloci przybędą w 2024 r.

PM/PAP