Zapotrzebowanie Ukrainy na pociski artyleryjskie związku z prowadzoną wojna jest ogromne, według szacunków Ukraina dziennie wykorzystuje 6000 tysięcy pocisków artyleryjskich, dla porównania szacuje się, że Rosja zużywa od 30 tysięcy do 60 tysięcy dziennie.
Dlatego by wesprzeć zapotrzebowanie Ukrainy na amunicję Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia podpisały porozumienie w sprawie wspólnego zamówienia amunicji. W związku z porozumieniem Szwecja, Dania i Norwegia złożyły wstępne wspólne zamówienie na amunicję artyleryjską o łącznej wartości 604 mln SEK (551 mln dolarów). Do porozumienia mogą także dołączyć inne kraje, które są zainteresowane wsparciem dla Ukrainy w postaci produkcji amunicji.
Porozumienie odbyło się z zaleceniami Komisji Europejskiej, aby zwiększyć produkcję amunicji artyleryjskiej i umożliwić dalsze wspieranie Ukrainy. Inicjatywa Nordefco dotycząca amunicji ma trzy ścieżki, które są oparte na strategii przyjętej przez Radę UE 20 marca 2023 r:
- krótkoterminowe wsparcie dla Ukrainy poprzez skoordynowane darowizny z magazynów
- średnioterminowe wsparcie i budowanie potencjału poprzez zmianę kolejności i zwiększenie zamówień ze strony przemysłu
- długoterminowe budowanie potencjału, wzmocniona współpraca i integracja przemysłu w regionie nordycko-bałtyckim poprzez strategiczną umowę partnerską.
Zgodnie z umową Szwecja, Dania i Norwegia złożyły wstępne zamówienie na amunicję artyleryjską 155 mm, korzystając z istniejącej umowy ramowej między Norwegią a producentem amunicji Nammo AS. Zamówienie opiewa na łączną kwotę 604 mln SEK, z czego około 300 mln SEK w pierwszym zamówieniu, z opcją na kolejne około 300 mln SEK. Ukraina ma otrzymać amunicję w 2024 roku.
Polecany artykuł:
Rosja gromadzi zapasy pocisków lotniczych przed atakami planowanymi na zimę
Samoloty rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (DA) nie przeprowadziły ataku na Ukrainę od 21 września, czyli od 21 dni, prawdopodobnie dlatego, że gromadzi ono zapasy pocisków przed wznowieniem uderzeń zimą - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że chociaż takie przerwy nie są niczym niezwykłym, ostatnia podobna przerwa w atakach miała miejsce między 9 marca a 28 kwietnia 2023 roku, czyli trwała przez 51 dni. W tamtym przypadku było prawdopodobne, że DA prawie wyczerpała zapasy zdolnej do użycia amunicji rakietowej AS-23 po zimowej kampanii przeciwko ukraińskiej krytycznej infrastrukturze krajowej.
"Tym razem jest prawdopodobne, że rosyjskie DA oszczędza istniejące zapasy pocisków AS-23, a także wykorzystuje tę przerwę do zwiększenia zapasów użytkowych, przewidując dalsze ciężkie ataki na Ukrainę w okresie zimowym" - napisano.
Dodano, że niedawno Rosja skoncentrowała swoje naloty na obiektach związanych ze zbożem na południu Ukrainy, wykorzystując jednokierunkowe bezzałogowe statki powietrzne Shahed. Obejmowało to ataki na ukraińskie porty nad Dunajem, które prawdopodobnie wymagały wysokiego poziomu dokładności ze względu na bliskość celu od granicy z Rumunią. Jak oceniono, jest prawdopodobne, że Rosja użyła do tego Shahedów ze względu na ich większą dokładność w porównaniu z pociskami wystrzeliwanymi z powietrza.
Ogromne straty Rosjan
Od wtorku rosyjskie wojska zajęły 4,5 km kw terytorium z różnych stron wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według ISW rosyjska armia prowadzi jednocześnie ataki na północnym zachodzie, zachodzie i południu od Awdijiwki. Dotychczas nie udało się Rosjanom doprowadzić do większych przełamań frontu w okolicy miasta. Analitycy oceniają też jako mało prawdopodobne, że wojskom rosyjskim uda się szybko odciąć ukraińskie siły. Rosyjskie wojska są ok. 3,3 km od ukraińskiej lądowej linii zaopatrzenia.
Eksperci ISW zwracają uwagę, że rosyjskie wojska w trakcie operacji wokół Awdijiwki straciły co najmniej 50 pojazdów opancerzonych. Ukraińskie siły powodują ciężkie straty po stronie rosyjskiej i hamują rosyjską logistykę w pobliżu Awdijiwki, spowalniając tempo rosyjskiego natarcia.
PM/PAP
Polecany artykuł: