Na całym świecie trwają próby pozyskiwania dla Ukrainy uzbrojenia czy amunicji. Czechy uzyskują coraz większe wsparcie w swoim pomyśle pozyskania bardzo dużej ilości amunicji 155 i 122 mm z tajemniczego źródła. Wsparcie dla Czech, by wziąć udział w przedsięwzięciu Pragi, wyraziły Niemcy i Francja.
Według „Financial Times”, prezydent Milei wyraził zainteresowanie priorytetowym traktowaniem sojuszy z "krajami, które bronią wolności", wymieniając USA, Izrael i Ukrainę. Dlatego podobno postanowiono przekazać Ukrainie dwa śmigłowce Mi-171E, pierwotnie zakupione od Rosji. Był to pierwszy zakup sprzętu rosyjskiej produkcji przez Argentynę. Wartość sprzedaży oszacowano na 20 mln euro. Kontrakt przewidywał także szkolenie argentyńskich pilotów i techników. Podczas zakupu przewidziana była opcja na trzy kolejne śmigłowce, która jednak nigdy nie została zrealizowana.
Śmigłowce Mi-171E zostały wcześniej wycofane z eksploatacji ze względu na niezdolność Rosji do zapewnienia wsparcia logistycznego w następstwie sankcji. Głównym zadaniem śmigłowców Mi-171E było zaopatrywanie argentyńskich stacji na Antarktydzie oraz wykonywanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Pełniąc funkcję śmigłowca transportowo-ratowniczego, Mi-171E może zabrać na pokład do 26 pasażerów lub 12 rannych na noszach. Jego prędkość przelotowa wynosi 300 km/h, a maksymalna wysokość operacyjna wynosi około 6000 metrów.
Potencjalne plany przekazania śmigłowców zostały ogłoszone jeszcze w grudniu ubiegłego roku, kiedy Buenos Aires zgodziło się na amerykańską ofertę odliczenia ceny śmigłowców od zakupów F-16. Ale do końca nie było jasne czy uda się umowę zrealizować. Portal Zona Militar przestrzega, że jeszcze wszystko może się zmienić i nie jest jasne czy decyzja w sprawie przekazania śmigłowców w ostatniej chwili nie zostanie zmieniona.
Przypomnijmy, że bardzo blisko było przekazanie dużej ilości uzbrojenia dla Ukrainy przez Ekwador, ale naciski na ten kraj przez Rosję i embargo na banany i kwiaty wymusiło na Ekwadorze zmianę decyzji na korzyść Rosji.
Wcześniej Milei ogłosiła plany zorganizowania „szczytu wsparcia Ameryki Łacińskiej” dla Ukrainy w 2024 roku. 22 listopada 2023 r. Milei odbyła rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podczas której zaproponował zorganizowanie szczytu w Ameryce Łacińskiej w celu omówienia wojny na Ukrainie.