Od Insurekcji Kościuszkowskiej do stycznia 1863 roku. Muzeum Wojska Polskiego

2024-12-28 10:21

W kolejnej część oprowadzania po Muzeum Wojska Polskiego Tomasz Szumański z muzeum opowiedział m.in. próbach stworzenia nowoczesnego szkolenia wojska za czasów panowania Stanisława Poniatowskiego, ostatniego króla Polski przed rozbiorami oraz Insurekcji Kościuszkowskiej, Królestwa Polskiego do Powstania Styczniowego w 1863 roku.

MWP – Od Insurekcji Kościuszkowskiej do stycznia 1863 roku

W kolejnym odcinku w oprowadzaniu po Muzeum Wojska Polskiego mogliśmy się przyjrzeć ewolucji wojska od czasów panowania króla Stanisława Poniatowskiego, po Insurekcję Kościuszkowską, okres Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, powstania listopadowego kończąc na powstaniu styczniowym.

Jak mówił Tomasz Szumański:

„Polska w czasach Królewska Polskiego miała jedną z najnowocześniejszych i najsilniejszych armii w Europie. Co prawda Królestwo Kongresowe, było państwem małym, więc ekonomicznie nie było w stanie rywalizować z wielką i potężną Rosją, ale na tym poziomie taktycznym jak najbardziej nasi żołnierze sprawiali jak najlepsze wrażenie, sprawdzając się w boju, dorównując swoim ojcom, którzy walczyli pod Napoleonem”.

MWP – Husarskie skrzydła i pierwsza czapka z orzełkiem

Muzeum może się pochwalić bogatą kolekcją umundurowania i pamiątek po wielu znakomitych generałach jak księciu Poniatowskim, Józefie Wybickim czy Józefie Bemie.