US Army zamawia pojazdy AMPV. Ponad 754 mln dolarów na następcę M113

2024-04-02 16:26

U.S. Army przyznała firmie BAE Systems kontrakt na drugą fazę seryjnej produkcji wozów w programie AMPV (ang. Armored Multi-Purpose Vehicle) o wartości 754 mln dolarów. Realizacja prac zaplanowana jest na okres od marca 2026 r. do lutego 2027 r.

AMPV

i

Autor: BAE Systems

US Army po raz pierwszy przyznała BAE Systems kontrakt na projektowanie i przygotowanie produkcji nowego pojazdu AMPV w 2014 r. W 2018 r. zleciła rozpoczęcie produkcji małoseryjnej, a w sierpniu 2023 r. kontraktu na produkcję wielkoseryjną. Rodzina wielozadaniowych pojazdów opancerzonych AMPV zaczęła w ten sposób zastępować transportery M113, pamiętające czasy wojny w Wietnamie. Są one nadal szeroko stosowane przez siły zbrojne USA.

„Dalsza wymiana M113 w tempie, które sprawi, że nasi żołnierze nie będą mieli sobie równych na współczesnym polu walki, jest kluczowa. Jesteśmy w pełni zaangażowani w kontynuację sprawnej współpracy z wojskiem w celu produkcji wozów AMPV w zwiększonym i stałym tempie”, powiedział Bill Sheehy, dyrektor programu AMPV w BAE Systems.

Pojazdy trafiają na wyposażenie brygad ABCT (ang. armored brigade combat team – przyp.red.). AMPV jest obecnie produkowany w pięciu wariantach, w tym transportera ogólnego przeznaczenia, samobieżnego moździerza, wozu ewakuacji medycznej, ambulansu i wozu dowodzenia. AMPV realizuje różne zadania, a kadłub wozu służy jako baza do opracowania nowych wersji. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy BAE Systems zaprezentowała trzy nowe wersje pojazdu,w tym bojowy wóz piechoty, który miał swoją premierę kilka dni temu podczas AUSA Global Firepower. Docelowo producent chce, aby AMPV zastąpiły zarówno transportery M113 w różnych wersjach, jak też bojowe wozy piechoty M2/M3 Bradley.

W ubiegłym roku BAE Systems ogłosiła nowe inwestycje na rzecz rozbudowy linii montażu AMPV w Yorku. Inwestycje w rozwój produkcji AMPV zapewniają BAE Systems zdolność i technologie niezbędne do szybszego dostarczania rządowi USA potrzebnego sprzętu. Ostatnio na linii montażu AMPV zainstalowano dodatkową funkcję spawania zrobotyzowanego, która poprawia jakość produkcji i umożliwia zwiększenie jej tempa dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania wojska.

Sonda
Który bojowy wóz piechoty jest najskuteczniejszy bojowo?