Szwajcaria wzmacnia obronę przeciwlotniczą. Wybrała system IRIS-T SLM po intensywnych testach

2025-04-15 10:36

Szwajcaria zdecydowała się na znaczące wzmocnienie swojej obrony powietrznej, ogłaszając planowany zakup 4 lub 5 systemów rakietowych IRIS-T SLM niemieckiej firmy Diehl Defence. Decyzja ta, motywowana rosnącym poczuciem zagrożenia w Europie i potrzebą modernizacji przestarzałego sprzętu uzbrojenia przeciwlotniczego, oparta byłą na intensywnych testach prowadzonych w kraju, ale też na bardzo skutecznym użyciu systemu IRIS-T na Ukrainie.

Jak informuje agencja rządowa Armasuisse, odpowiedzialna za pozyskiwanie uzbrojenia dla sił zbrojnych Szwajcarii, zapadła decyzja zakupu 4 lub 5 baterii systemu IRIS-T SLM w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu. Na ten cel wyasygnowano w budżecie Szwajcarii 660 mln franków szwajcarskich (809 mln dolarów) już w ubiegłym roku. Przeprowadzono również analizy, a następnie testy terenowe wybranych rozwiązań.

W przypadku systemu IRIS-T kluczowe okazały się testy stosowanego w nim radaru z aktywnym skanowanie AESA typu TRML-4D firmy Hensoldt, które odbyły się na początku kwietnia. Chodziło zarówno o kompatybilność z innymi stosowanymi w kraju systemami, takimi jak radary pogodowe, jak też działanie radiolokatorów w specyficznych warunkach Szwajcarii. Leżący w Alpach kraj jest jednym z najbardziej górzystych i leżących najwyżej w Europie. 70% terytorium kraju stanowią góry, a około ¼ powierzchni Szwajcarii leży na wysokości powyżej 2000 metrów. To oznacza bardzo specyficzne warunki wykrywania, odbić i zakłóceń, ale też problemów związanych z temperaturą i pogodą.

Testy obejmowały wykrywanie i identyfikację różnego typu obiektów latających, w tym wojskowych śmigłowców, samolotów turbośmigłowych PC-12 i myśliwców F/A-18C/D Hornet. W ich toku potwierdzono zakładane osiągi i zgodność z dotychczas stosowanymi rozwiązaniami. Nie bez znaczenia jest też kompatybilność IRIS-T z systemem Patriot oraz możliwość współdziałania z siłami zbrojnymi Niemiec. Nie bez znaczenia jest też z pewnością powiedzenie skuteczności tego systemu w warunkach bojowych, podczas trwającej wojny na Ukrainie.

Efektem jest decyzja o rozpoczęciu negocjacji, które mają zostać zakończone zawarciem umowy w III kwartale 2025 roku. Tak więc planowany czas uzyskania porozumienia jest dość krótki, w odróżnieniu od potencjalnego terminu dostawy. Może się on odwlec się w czasie ze względu na możliwości produkcyjne koncernu Diehl Defence i zaangażowanie zarówno w dostawy dla Bundeswehry jak też zaopatrywanie w amunicję Ukrainy, która pozyskała już kilka modułów ogniowych systemi IRIS-T SML i intensywnie wkorzystuje je w obronie obiektów cywilnych.

Jak pisze w oficjalnym oświadczeniu Armasuisse - "Przyszła naziemna obrona powietrzna przyczyni się do wpływu utrzymania suwerenności powietrznej i obrony powietrznej, a także ochrony przed atakami z użyciem broni dalekiego zasięgu". System będzie częścią zintegrowanej obrony powietrznej Szwajcarii rozwijanego w ramach programu „Air 2030”. Jej elementami jest już m.in. zamówione w 2022 roku 36 myśliwców 5. generacji F-35A Lightning II oraz zakontraktowane rok później systemy obrony przeciwbalistycznej i przeciwlotniczej Patriot z pociskami PAC-2 GEM-T oraz PAC‑3 MSE.

Portal Obronny SE Google News
Systemy OPL ILA 24