Rheinmetall i ICEYE łączą siły w kosmosie. Nowa era rozpoznania satelitarnego dla Europy?

Niemiecki koncern Rheinmetall i firma ICEYE, lider w dziedzinie satelitów obserwacji Ziemi, zawiązują strategiczne partnerstwo. Celem jest produkcja satelitów SAR w Niemczech, wzmacniając europejskie zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego i suwerenności obronnej. Spółka Rheinmetall ICEYE Space Solutions ma rozpocząć produkcję już w 2026 roku.

Rheinmetall i ICEYE

i

Autor: ICEYE Rheinmetall i ICEYE

Spis treści

  1. Rheinmetall i ICEYE: Kosmiczny sojusz dla bezpieczeństwa Europy
  2. Produkcja satelitów SAR w niemieckim Klastrze Kosmicznym
  3. CEYE: Kluczowy dostawca infrastruktury dla wywiadu i rozpoznania
  4. Zalety satelitów SAR: Obrazowanie w każdych warunkach
  5. Współpraca Rheinmetall i ICEYE: Od dystrybucji po produkcję

Rheinmetall i ICEYE: Kosmiczny sojusz dla bezpieczeństwa Europy

Niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall oraz firma ICEYE, globalny lider w dziedzinie satelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w radar z syntetyczną aperturą (SAR), ogłosiły zacieśnienie współpracy. Firmy planują utworzenie spółki joint venture, której głównym zadaniem będzie produkcja satelitów. Porozumienie o współpracy (MoU) zostało podpisane 8 maja 2025 roku.

Nowa spółka będzie funkcjonować pod nazwą Rheinmetall ICEYE Space Solutions. Rheinmetall obejmie w niej większościowy pakiet akcji (60% udziałów), a ICEYE – 40%. Finalizacja utworzenia nowego podmiotu nastąpi po zawarciu ostatecznych umów i uzyskaniu zgód regulacyjnych.

MSPO2024: Prezes ICEYE o mobilnej platformie satelitarnej

Produkcja satelitów SAR w niemieckim Klastrze Kosmicznym

Rheinmetall ICEYE Space Solutions będzie produkować satelity w ramach niemieckiego Klastra Kosmicznego Rheinmetalla (Rheinmetall Space Cluster). Początkowo będą to satelity SAR, a w kolejnych etapach powstaną także inne rozwiązania dla domeny kosmicznej. Planowany start produkcji to drugi kwartał 2026 roku, między innymi w zakładzie w Neuss.

Armin Papperger, Prezes Zarządu Rheinmetall AG, komentuje:

„Powołując nowe joint venture robimy kolejny krok, rozszerzając działalność w domenie kosmicznej. Tym samym odpowiadamy na rosnące, światowe zapotrzebowanie sił zbrojnych i służb bezpieczeństwa na zdolności w zakresie rozpoznania satelitarnego, jednocześnie wzmacniając pozycję Niemiec jako centrum technologicznego. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy z zakładu w Neuss stają przed atrakcyjną perspektywą rozwoju. Cieszymy się na dalszą współpracę z naszym sprawdzonym partnerem – firmą ICEYE.”

CEYE: Kluczowy dostawca infrastruktury dla wywiadu i rozpoznania

Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE, podkreśla strategiczne znaczenie współpracy:

„Dążymy do tego, żeby ICEYE był głównym dostawcą kluczowej infrastruktury dla działań ISR (wywiadu, obserwacji i rozpoznania) państw europejskich i ich sojuszników. Z satysfakcją pogłębiamy strategiczną współpracę z firmą Rheinmetall w ramach inicjatywy joint venture. Ta współpraca wzmocni nasze zaangażowanie w rozwój technologii kosmicznych na potrzeby globalnych rynków w sektorze obronnym i w zapewnienie suwerenności obronnej Europy.”

Zalety satelitów SAR: Obrazowanie w każdych warunkach

Satelity SAR wyróżniają się zdolnością pozyskiwania zobrazowań w wysokiej rozdzielczości, niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Umożliwiają identyfikację nawet najmniejszych obiektów na powierzchni Ziemi, co stanowi istotną przewagę w zakresie:

  • Obserwacji dużych obszarów
  • Wskazywania celów
  • Rozpoznania
  • Budowania świadomości sytuacyjnej na polu walki

Współpraca Rheinmetall i ICEYE: Od dystrybucji po produkcję

Już w czerwcu 2024 roku Grupa Rheinmetall ogłosiła swój wkład w największą na świecie konstelację satelitów radarowych firmy ICEYE. Współpraca została zintensyfikowana we wrześniu 2024 roku, kiedy niemiecki koncern uzyskał wyłączne prawa do dystrybucji satelitów SAR dla odbiorców wojskowych i rządowych w Niemczech i na Węgrzech.

Pierwszy istotny krok zrobiono w listopadzie 2024 roku, kiedy przy wsparciu rządu niemieckiego Rheinmetall i Ukraina podpisały umowę na dostawę zdolności wywiadu satelitarnego SAR, przedłużając tym samym dostęp do danych ICEYE niezbędnych siłom ukraińskim w czasie wojny.

Portal Obronny SE Google News