Rheinmetall z rekordowymi wynikami. Europejski przemysł zbrojeniowy kwitnie

Europejskie państwa zwiększają wydatki na obronność. Rosnące zagrożenie ze Wschodu oraz retoryka Donalda Trumpa zmuszają Europę do budowania własnych zdolności obronnych. Na tym trendzie korzystają europejskie koncerny zbrojeniowe, takie jak niemiecki Rheinmetall, który odnotował rekordowe wyniki finansowe.

Rheinmetall

i

Autor: Piotr Miedziński / Portal Obronny Rheinmetall

Spis treści

  1. Nierównomierny wzrost wydatków na obronność
  2. Retoryka Trumpa zmienia europejskie podejście
  3. Rekordowe wyniki Rheinmetall
  4. Prognozy i rozwój technologii
  5. Wzrost akcji spółek zbrojeniowych

Nierównomierny wzrost wydatków na obronność

Tempo wzrostu wydatków na obronność w Europie jest nierównomierne. „Podczas gdy Polska czy państwa bałtyckie deklarują wydatki sięgające 5 proc. PKB, wiele krajów Europy Zachodniej wciąż z trudem zbliża się do progu 2 proc., wyznaczonego przez NATO”. Coraz częściej mówi się o podniesieniu tego progu do 3, a nawet 4 proc. PKB.

Retoryka Trumpa zmienia europejskie podejście

Retoryka Donalda Trumpa, który kwestionuje sens amerykańskiego zaangażowania w obronę NATO, zmusza państwa UE do budowania własnych zdolności obronnych. „Państwa UE, dotąd uzależnione od parasola ochronnego USA, zaczynają budować własne zdolności obronne”. Niemcy wyłączają wydatki na obronność z ogólnych ograniczeń w zadłużaniu.

Wystawa uzbrojenia Wojska Polskiego na MSPO

Rekordowe wyniki Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall przedstawił znakomite dane finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku. „Sprzedaż wzrosła o 73 proc. w sektorze wojskowym i o 46 proc. ogółem, osiągając 2,305 miliarda euro”. Zysk operacyjny wzrósł o 96 proc. w sektorze obronnym. Portfel zamówień wzrósł o 181 proc., osiągając rekordowy poziom 62,6 mld euro.

Prognozy i rozwój technologii

Rheinmetall prognozuje dalszy wzrost przychodów w 2025 roku. Firma angażuje się w rozwój zaawansowanych technologii wojskowych, takich jak systemy TaWAN i Soldier Systems. „TaWAN to zintegrowana sieć komunikacyjna dla niemieckich sił zbrojnych, a Soldier Systems obejmuje różne rodzaje broni strzeleckiej i wyposażenia żołnierzy”.

Wzrost akcji spółek zbrojeniowych

Akcje Rheinmetall wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o 30 proc., a od początku roku o 167 proc. Podobny trend dotyczy innych europejskich koncernów zbrojeniowych. „Akcje włoskiego Leonardo wzrosły od początku roku o 85 proc., szwedzkiego Saab Group o 94 proc., a brytyjskiego BAE Systems o ponad 52 proc.”. Firmy te zyskują dzięki rosnącym wydatkom obronnym w Europie.

Na podstawie komunikatu eToro 

Portal Obronny SE Google News