Spis treści
- Nierównomierny wzrost wydatków na obronność
- Retoryka Trumpa zmienia europejskie podejście
- Rekordowe wyniki Rheinmetall
- Prognozy i rozwój technologii
- Wzrost akcji spółek zbrojeniowych
Nierównomierny wzrost wydatków na obronność
Tempo wzrostu wydatków na obronność w Europie jest nierównomierne. „Podczas gdy Polska czy państwa bałtyckie deklarują wydatki sięgające 5 proc. PKB, wiele krajów Europy Zachodniej wciąż z trudem zbliża się do progu 2 proc., wyznaczonego przez NATO”. Coraz częściej mówi się o podniesieniu tego progu do 3, a nawet 4 proc. PKB.
Retoryka Trumpa zmienia europejskie podejście
Retoryka Donalda Trumpa, który kwestionuje sens amerykańskiego zaangażowania w obronę NATO, zmusza państwa UE do budowania własnych zdolności obronnych. „Państwa UE, dotąd uzależnione od parasola ochronnego USA, zaczynają budować własne zdolności obronne”. Niemcy wyłączają wydatki na obronność z ogólnych ograniczeń w zadłużaniu.
Rekordowe wyniki Rheinmetall
Niemiecki koncern Rheinmetall przedstawił znakomite dane finansowe za pierwszy kwartał 2024 roku. „Sprzedaż wzrosła o 73 proc. w sektorze wojskowym i o 46 proc. ogółem, osiągając 2,305 miliarda euro”. Zysk operacyjny wzrósł o 96 proc. w sektorze obronnym. Portfel zamówień wzrósł o 181 proc., osiągając rekordowy poziom 62,6 mld euro.
Prognozy i rozwój technologii
Rheinmetall prognozuje dalszy wzrost przychodów w 2025 roku. Firma angażuje się w rozwój zaawansowanych technologii wojskowych, takich jak systemy TaWAN i Soldier Systems. „TaWAN to zintegrowana sieć komunikacyjna dla niemieckich sił zbrojnych, a Soldier Systems obejmuje różne rodzaje broni strzeleckiej i wyposażenia żołnierzy”.
Wzrost akcji spółek zbrojeniowych
Akcje Rheinmetall wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca o 30 proc., a od początku roku o 167 proc. Podobny trend dotyczy innych europejskich koncernów zbrojeniowych. „Akcje włoskiego Leonardo wzrosły od początku roku o 85 proc., szwedzkiego Saab Group o 94 proc., a brytyjskiego BAE Systems o ponad 52 proc.”. Firmy te zyskują dzięki rosnącym wydatkom obronnym w Europie.
Na podstawie komunikatu eToro
