Narodowe wozy dowodzenia Zawilec z polską łącznością od Grupy WB

2023-07-19 10:28

Grupa WB dostarczy systemy teleinformatyczne dla narodowych wozów dowodzenia Zawilec. Będą to specjalne warianty transportera KTO Rosomak przeznaczone na stanowiska dowodzenia i łączności dla oficerów dowodzących jednostkami Sił Zbrojnych RP od poziomu brygady w górę. Mówimy więc o najwyższych szczeblach dowodzenia Wojskami Lądowymi.

NWD Zawilec

i

Autor: Grupa WB Narodowy Wóz Dowodzenia Zawilec.

Jak podkreśla producent, wyboru dokonano w ramach transparentnej i konkurencyjnej procedury, w której oferta Grupy WB uzyskała najlepszy wynik. Z pewnością wpływ na decyzję miały dotychczasowe doświadczenia Sił Zbrojnych RP ze zunifikowanymi rozwiązaniami tego producenta z zakresu dowodzenia, łączności i zarządzania polem walki klasy C4I (Command, Control, Communications, Computers, & Intelligence). Obecnie zapełniają one w pełni zunifikowaną i zautomatyzowaną obsługę i wymianę informacji.

„Wybór zaawansowanych rozwiązań Grupy WB dla wzorcowej partii narodowych wozów dowodzenia Zawilec jest sukcesem przedsiębiorstwa, ale i logicznym następstwem wcześniejszych zamówień.” - uważa Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB, podkreślając - „Zastosowanie znanego i sprawdzonego systemu teleinformatycznego pozwoli Wojsku Polskiemu na ujednolicenie wyposażenia, rozwiniętego o wymagane funkcjonalności związane z przetwarzaniem informacji niejawnych o różnorodnej klauzuli”.

Portal Obronny

Opracowana zgodnie z wymaganiami użytkownika pierwsza partia wozów Zawilec będzie wzorcowym rozwiązaniem, które posłuży w Wojsku Polskim jako platforma systemów dowodzenia. Jest to o tyle istotne, że pojazdy Zawilec trafią na wysokie szczeble dowodzenia – na poziom brygad i wyżej. W skrócie, będą to stanowiska dowodzenia generałów i ich sztabów. W tym przypadku narodowy wóz dowodzenia wyposażony w wieloklauzulowe systemy teleinformatyczne pozwoli jednocześnie przetwarzać informacje niejawne o wysokich klauzulach pochodzące zarówno z systemów krajowych jak i sojuszniczych. Dodatkowo wykorzystanie krajowego systemu kryptograficznego daje pełną kontrolę nad poziomem bezpieczeństwa wymiany danych i możliwość podnoszenia standardu zabezpieczeń.

System teleinformatyczny narodowego wozu dowodzenia Zawilec musi spełnić wyśrubowane wymagania stawiane przez Wojsko Polskie. Dlatego przed zaproszeniem do udziału w postępowaniu rozwiązanie Grupy WB zostało poddane drobiazgowemu sprawdzeniu. System testowano, na podstawie umowy z Agencją Uzbrojenia, pod nadzorem grupy badawczej z wyspecjalizowanych służb i jednostek wojskowych. System obejmuje zarówno systemy łączności zewnętrznej i wewnętrznej jak też moduły kryptograficzne oraz rozwiązanie służące przetwarzaniu i zobrazowaniu danych taktycznych.

Wzorcowe (a więc będące wzorem dla dalszej produkcji) narodowe wozy dowodzenia Zawilec powstaną przy współpracy ze spółką Rosomak z Siemianowic Śląskich. Jako baza pojazdu posłuży kołowy transporter opancerzony KTO Rosomak w odmianie opartej o produkowany już i wykorzystywany w Wojsku Polskim wóz dowodzenia Kroton, wcześniej noszący oznaczenia Rosomak-WD (Wóz Dowodzenia). Jest to wersja o powiększonej i podwyższonej kubaturze przedziału bojowego w którym umieszczono wyposażenie niezbędne w ruchomym stanowisku dowodzenia, łącznie z systemami teleinformatycznymi Grupy WB.

Pojazdy tego typu trafiły w pierwszej kolejności do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód (MND NE). Następnie były dostarczane do innych jednostek Wojska Polskiego. Kontynuowanie zamówień u dużego, sprawdzonego dostawcy pozwala na znaczące uproszczenie i przyśpieszenie cyklu szkolenia. Dodatkowo zmniejsza wydatki związane z zakupem oraz kosztem utrzymania sprzętu: ceną napraw, remontów, czy modernizacji. W działaniach wojennych, gdzie może nastąpić uszkodzenie sprzętu, unifikacja wyposażenia wszystkich wozów dowodzenia Wojska Polskiego jest znaczącą zaletą.