Spis treści
- Targi Kielce - start 3 września
- Wystawa Sił Zbrojnych pod znakiem NATO
- MSPO to nie tylko wystawa uzbrojenia, ale także podpisywanie umów
- Umowa na czołgi K2 na MSPO?
- Merytorycznie na MSPO
- Dzień Otwarty MSPO – czyli każdy będzie mógł wejść
Targi Kielce - start 3 września
Tegoroczne targi odbędą się pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, a partnerem strategicznym będzie Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ). Według danych podanych przez Targi Kielce tegoroczne wydarzenie zgromadzi ponad 730 wystawców z licznymi reprezentacjami firm z kilkudziesięciu krajów świata, w tym najliczniej z Australii, USA i Wielkiej Brytanii.
Jak zapowiedziano w komunikacie tegoroczna edycja MSPO nie tylko zgromadzi czołowych producentów i dostawców sprzętu wojskowego, ale także ekspertów i decydentów, którzy będą dyskutować o przyszłości obronności i bezpieczeństwa. W programie znajdą się panele dyskusyjne, prezentacje technologii oraz liczne spotkania biznesowe, które umożliwią wymianę wiedzy i doświadczeń między uczestnikami.
Z programem targów można się zapoznać pod tym linkiem.
Uroczyste rozpoczęcie odbywa się 3 sierpnia o godzinie 12:00. W czasie targów 5 września odbędzie się także debata: „Realne możliwości polskiego sektora kosmiczno-rakietowego. Jak animować rozwój? Organizatorami debaty jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa i POLSA. A prowadzącym będzie Juliusz Sabak z Portalu Obronnego. Wstęp na debatę jest wolny.
Wśród prelegentów w czasie MSPO będą takie osoby jak:
- Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła
- Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski
- Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Maciej Klisz
- Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. dyw. Artur Kępczyński
- Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk
MSPO wymieniane jest jako trzecia po paryskim EUROSATORY oraz londyńskim DSEI platformą wymiany wiedzy i doświadczeń w branży obronnej
Wystawa Sił Zbrojnych pod znakiem NATO
Podczas tegorocznej edycji MSPO, jak było już wspominane, odbywa się pod hasłem "25 lat Polski w NATO - 25 lat bezpieczeństwa". Temat przewodni będzie stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania osiągnięć i postępów, jakie dokonały się w polskich siłach zbrojnych w ramach sojuszu. Elementami wystawy są m.in. miasteczko misyjne, patrolowiec czy śnieżnik. Co roku w organizacji wystawy bierze udział ponad 1000 polskich żołnierzy.
MSPO to nie tylko wystawa uzbrojenia, ale także podpisywanie umów
Podczas zeszłorocznej edycji MSPO podpisano szereg ważnych kontraktów i umów, które miały znaczący wpływ na rozwój polskiego przemysłu obronnego. Wśród najważniejszych transakcji warto wymienić kontrakty na dostawy nowoczesnych systemów obronnych, współpracę z międzynarodowymi partnerami oraz umowy na modernizację i unowocześnienie istniejącego sprzętu wojskowego. To między innymi współpraca między spółką MESKO oraz Agencją Uzbrojenia na dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych RP, umowy między PCO S.A. oraz VIGO S.A. w zakresie opracowania, oraz wdrożenia do produkcji i obrotu chłodzonych matryc IR, czy szereg porozumień sygnowanych przez PGZ.
Umowa na czołgi K2 na MSPO?
W tym roku oczekuje się podpisania kolejnych istotnych umów, w tym długo wyczekiwanego kontraktu na dostawę wspomnianych wcześniej czołgów K2, które mają wzmocnić zdolności bojowe polskich sił zbrojnych. Kontrakt ten obejmuje zarówno dostawę nowych jednostek, jak i transfer technologii, co przyczyni się do rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. To strategiczne porozumienie jest jednym z wielu, które zostaną zawarte podczas tegorocznego salonu, podkreślając znaczenie MSPO jako kluczowej platformy do negocjacji i finalizacji ważnych transakcji w sektorze obronnym.
Merytorycznie na MSPO
Salon to nie tylko wyjątkowa ekspozycja i biznesowe dyskusje, to także wiele merytorycznych spotkań, które zgromadzą czołowych ekspertów i przedstawicieli branży obronnej. Jednym z nich będzie Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współpraca przedsiębiorstw sektora obronnego z cywilnymi przedsiębiorstwami i jednostkami badawczo-rozwojowymi”. Instytut Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych, Instytut Nauk o Bezpieczeństwie na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych UJK oraz Targi Kielce organizują ją pierwszego dnia Salonu we wtorek, 3 września. Będzie poświęcona współpracy polskich przedsiębiorstw obronnych skupionych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej z cywilnymi firmami i uczelniami, instytutami oraz jednostkami badawczo-rozwojowymi. Temat ten nabiera znaczenia w obliczu wojny za wschodnią granicą.
Kolejnym znaczącym wydarzeniem będzie Seminarium na temat współpracy z armią USA stacjonującą w Polsce, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej. Uczestnicy poznają praktyczne aspekty współpracy z siłami zbrojnymi USA działającymi na terenie Polski, co ma szczególne znaczenie w kontekście rosnącej obecności amerykańskich wojsk w regionie. Wydarzeń, które w tym roku będą towarzyszyły MSPO jest o wiele więcej. Cały program na mspo.pl
Dzień Otwarty MSPO – czyli każdy będzie mógł wejść
Targi MSPO 7 września 2024 roku (sobota) będą atrakcją dla mieszkańców, wtedy to odbędzie się Dzień Otwarty MSPO. Będzie to wyjątkowa okazja dla pasjonatów wojskowości, rodzin oraz osób ciekawych nowoczesnych technologii obronnych, aby z bliska zobaczyć i dowiedzieć się więcej o wyposażeniu polskiej armii. Na gości czekać będzie nie tylko ekspozycja uzbrojenia polskiej armii czy spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale także występy artystyczne i pokazy dynamiczne. Miłośnicy militariów zobaczą m.in. Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, czołgi Leopard i wiele innych okazałych pojazdów. Łącznie zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt eksponatów stanowiących wyposażenie Wojska Polskiego. Wstęp na zwiedzanie Wystawy Sił Zbrojnych jest bezpłatny, bez ograniczeń wiekowych.
PM - Operacowanie na podstawie komunikatu prasowego MSPO
Polecany artykuł: