Minister finansów oświadczyła, że rząd nie zaciągał kredytu w Republice Korei na zakup uzbrojenia

2023-06-19 17:43

W polskich mediach pojawiły się, za koreańskim przekazem, informacje o tym, że Polska miała zaciągnąć w Korei Południowej kredyt wysokości 76 mld zł na zakup sprzętu wojskowego. To dwukrotność rocznych wydatków majątkowych MON. Były minister obrony Tomasz Siemoniak (PO) ocenił, że jest „to przepis na bankructwo państwa”. – Nie mamy zaciągniętego kredytu w Korei Południowej – zapewniła (19 czerwca) minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Do portu w Gdyni dotarły kolejne koreańskie czołgi K2 i armatohaubice

i

Autor: twitter.com/mblaszczak

– Minister Mariusz Błaszczak nigdzie nie powiedział, że to będzie finansowane kredytem w Korei Południowej. To jest pewne zamieszanie medialne, które powstało po ostatniej wizycie pana premier w Korei. Pani minister wyjaśniła (w Gdyni, przy okazji VI edycji Forum Wizja Rozwoju), że Mariusz Błaszczak podczas trzydniowej wizyty w Korei Południowej na początku czerwca rozmawiał o „już podjętych zobowiązaniach i o ich wykonaniu, czyli dostawach sprzętu, który sukcesywnie będzie docierał w zakontraktowanej puli”. Minister finansów oceniała, że to informacje o kredycie, które pojawiły się w mediach, postrzega „w kategoriach pewnego wróżenia z chmur, poszukiwania dodatkowych rozwiązań” i zapewniła, że polski rząd „rozmawia o podpisanych już kontraktach” i „finansowanie na tę część podpisanych kontraktów jest zapewnione”.

Republika Korei – obok Stanów Zjednoczonych – obecnie jest głównym dostawcą nowoczesnej techniki wojskowej dla Sił Zbrojnych RP. Przypomnijmy, że z firmami południowo koreańskimi rząd podpisał umowy na dostawy czołgów podstawowych K2 Black Panther z możliwości ich polonizacji i produkcji w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zamówiono także samobieżne armatohaubice K9, wyrzutnie pocisków rakietowych K239 Chunmoo, a także samoloty szkoleniowe przystosowane do działań operacyjnych FA-50.

Portal obronny promo

Informację o tym, jakoby wicepremier/minister obrony Mariusz Błaszczak przybywając w Republice Korei miał sfinalizować finansowanie zamówień wypuściła w świat tamtejsza telewizja SBS. Stacja podała, powołując się na oficjalny raport przedstawiony w koreańskim parlamencie, że ​rząd koreański udzielił Polsce pożyczki za pośrednictwem Korea Eximbank na 70 proc. wartości polskich zamówień. Informacja poszła w świat i podały ją najważniejsze media.Zważywszy, że mamy czas (przed)wyborczy należy spodziewać się, że sprawa (nie)kredytowania zakupów będzie miała swój ciąg dalszy.

Sonda
Czy kupiłbyś/kupiłabyś obligacje na współczesną odsłonę Funduszu Obrony Narodowej, gdyby taki zaistniał?