Litwa inwestuje w drony. Wyda na ten cel 36 mln euro

2024-02-15 11:03

W tym roku na zakup dronów bojowych planujemy wydać 36 mln euro — poinformował minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas na Facebooku. Szef resortu podkreślił, że jego kraj jest jedynym wśród państw bałtyckich, w którym siły obrony powietrznej posiadają jednostkę bezzałogowych systemów powietrznych.

Litewski dron

i

Autor: Lietuvos kariuomenė / Facebook Litewski dron

"Litwa jest jedynym państwem wśród krajów bałtyckich, w którym siły obrony powietrznej posiadają jednostkę bezzałogowych systemów powietrznych współpracujących z dronami Centrum Wsparcia Wywiadu, a w armii sformowano jednostki wykorzystujące bezzałogowe systemy powietrzne" – czytamy w komunikacie ministra.

"Już na początku wojny na Ukrainie w 2022 r. została zawarta umowa na zakup dronów bojowych Switchblade 600, która zostanie zrealizowana w roku bieżącym" – informuje minister.

W celu zaangażowania litewskiego przemysłu do produkcji dronów od 2022 roku w kraju są organizowane Dni Dronów, na które są zapraszane zainteresowane firmy.

"Moim życzeniem byłoby, aby swe siły połączyli producenci różnych komponentów - optyki, laserów, oprogramowania - w celu wyprodukowania zaawansowanego technologicznie, ale niedrogiego litewskiego drona" – stwierdził litewski minister obrony.

Na wyposażeniu Litwy są obecnie takie drony jak: ScanEagle, RQ-11 - produkcji amerykańskiej; oraz Hornet, i Hornet XR - produkcji litewskiej, a także amunicja krążąca jak AeroVironment Switchblade.

Wojna według Wołoszańskiego - Drony cz.1

W 2023 roku litewskie wydatki na obronę wyniosły 2,52 proc. PKB. W tym roku na ten cel przewidziano 2,75 proc. PKB. Niektórzy eksperci mówią, że Litwa na obronę powinna wydawać co najmniej 3 proc. PKB.

Litwa, zdając sobie sprawę z zagrożeń, w ostatnim czasie podejmuje duże wysiłki mające na celu zbudowanie silnej armii w celu bezpieczeństwa. Kraj ten ogłosił w styczniu, że zakupi niemieckie czołgi Leopard 2. W tym samym miesiącu odebrano pierwszą partię ciągnionych moździerzy EXPAL 120-MX2-SM zamówionych w listopadzie 2022 roku. W styczniu także ogłoszono razem z innymi krajami bałtycki, decyzję o budowie linii obronnej, przy granicy z Rosją. Ma to być zabieg mający na celu przygotowanie się tych krajów na potencjalny atak, ale także ma wymiar odstraszający. W zeszłym roku, Litwa odebrała ostatnią partię pojazdów JLTV, które są dostarczane na mocy kontraktu z 2019 roku. Dokonano także w zeszłym roku, zakupu polskich zestawów Grom o wartości ponad 20 mln euro. W ubiegłym roku Litwa i USA zawarły umowę na zakup systemów artyleryjskich HIMARS i czterech śmigłowców Black Hawk. Litwa od wielu lat kupuje również od USA przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin i różne urządzenia komunikacyjne. W 2023 roku, Litwa podpisała umowę na zakup amunicji krążącej Switchblade z USA.

PM/PAP

Sonda
Czy możliwości dronów bojowych są przereklamowane?