Konstelacja satelitów od PGZ i ICEYE dla polskiego wojska. Radarowe rozpoznanie sprawdzone bojowo na Ukrainie

2023-09-12 16:38

Polska Grupa Zbrojeniowa wspólnie ze spółką ICEYE Polska rozpoczęła współpracę, w celu przedstawienie MON oferty dostawy polskiej konstelacji satelitów radarowych wraz z mobilną i stacjonarną stacją naziemną. Radarowe rozpoznanie satelitarne potwierdziło swoją skuteczność podczas wojny na Ukrainie. Władze w Kijowie kupiły jednego satelitę firmy ICEYE na własność, aby mieć stały, niezależny dostęp do danych.

Satelita, z którego korzystają ukraińskie siły zbrojne, to działający na niskiej orbicie mikrosatelita wyposażony w radar SAR, czyli z syntetyczną aperturą, który umożliwia śledzenie nawet niewielkich obiektów w każdych warunkach pogodowych, również pod osłoną drzew czy systemów maskujących wizualnie. Jest to doskonałe uzupełnienie, a często znacznie lepsza alternatywa, dla klasycznego rozpoznania optycznego, które obecnie pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu. Ograniczeniem jest jednak często pogoda, ale też warunki terenowe.

Radar z syntetyczną aperturą (SAR) nie jest ograniczany przez chmury, ale „widzi” również przez korony drzew czy siatki maskujące. Pozwala nie tylko na precyzyjne mapowanie terenu i obiektów, ale obserwując dany obszar dłuższym czasie, pozwala np. śledzić przemieszczanie się pojazdów, a nawet ludzi w obserwowanym terenie. Oczywiście tego typu radar ma też wiele zastosować cywilnych, gdyż może np. służyć do mapowania upraw, skutków klęsk żywiołowych i wielu innych sytuacji.

Jednak obecnie szczególną uwagę zwraca jako narzędzie do całodobowej obserwacji obszarów w celach jak najbardziej wojskowych. Spółka ICEYE udostępnia tego typu informacje pochodzące z konstelacji mikrosatelitów operujących na relatywnie niskich orbitach, ale niektórzy klienci oczekują czegoś więcej. Na przykład władze w Kijowie były tak zadowolone z efektów użycia satelitów ICEYE, że zdecydowały się na zakup jednego z nich, aby mieć wyłączną kontrolę nad satelitą i pełny, ni kontrolowany przez nikogo dostęp.

„Technologia ICEYE jest technologią dojrzałą i sprawdzoną. W zakresie dostarczania usług związanych z wykorzystaniem na orbicie okołoziemskiej radarów z syntetyczną aperturą (SAR), takich jak zobrazowania, monitoring konkretnych obszarów czy narzędzia analityczne zawierzyły nam już w skali globalnej rządy wielu krajów, w tym przykładowo Brazylii, Wielkiej Brytanii, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie” - mówi Rafał Modrzewski, współzałożyciel i prezes spółki ICEYE. Jak podkreśla - „Kluczową dla naszego regionu przewagą SAR jest to, że możemy dostarczać zobrazowania niezależnie od pogody, zachmurzenia nad danym obszarem, czy pory dnia”.

Podczas MSPO w Kielcach przedstawiony został projekt, realizowany Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., wchodzące w jej skład Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. oraz ICEYE Polska Sp. z o.o. W uroczystości inaugurującej rozpoczęcie współpracy przemysłowej udział wzięli Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek, Prezes Zarządu Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A. Robert Kudelski oraz Prezes ICEYE Rafał Modrzewski.

„Rozpoczynamy współpracę w zakresie przygotowania dla SZ RP nowego i unikatowego na skalę globalną produktu, jakim jest konstelacja satelitów radarowych wraz ze stacjonarną i mobilną stacją naziemną. Ten system, w warunkach konfliktu może zapewnić nieskrępowany dostęp do zobrazowań satelitarnych. Zwiększyć świadomość sytuacyjną. Możemy go dostarczyć w krótkim czasie” - stwierdził Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zwrócił też uwagę, że dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej projekt ten będzie stanowić platformę do dalszego rozwoju kompetencji w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych, a w konsekwencji również w obszarze analizy produktów tego systemu. - „Wierzę, że przyjęte porozumienie to zaledwie początek dłuższej współpracy w ramach tego trójstronnego partnerstwa, z korzyścią dla bezpieczeństwa narodowego Polski” – komentuje prezes PGZ.

Odpowiedzialność za integrację i działanie zarówno stacjonarnego jak i mobilnego segmentu naziemnego przyszłej polskiej konstelacji będzie po stronie PGZ oraz WZŁ-1. ICEYE natomiast specjalizuje się w dostarczaniu sprawdzonej infrastruktury kosmicznej dla systemów rozpoznania. Całość ma stanowić w pierwszej kolejności ofertę dla Ministerstwa Obrony Narodowej, zapewniającą Siłom Zbrojnym RP wysoką świadomość sytuacyjną i możliwość zbierania i analizy danych w warunkach bojowych, z wykorzystaniem mobilnych stacji. W perspektywie może się to stać interesującym produktem eksportowym dla PGZ dającym klientom ICEYE dodatkowe możliwości w zakresie wykorzystania danych satelitarnych, napływających w czasie rzeczywistym z sensorów znajdujących się w kosmosie.

Sonda
Czy Polska powinna inwestować w systemy satelitarne i technologie kosmiczne?