Kiedy umowa na wozy bojowe Borsuk? Minister Bejda podaje termin

2024-06-21 8:33

Pierwsza umowa wykonawcza na wozy bojowe Borsuk będzie podpisana na pewno w tym roku - zadeklarował w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wiceministra Pawła Bejdy jest jeszcze jeden problem techniczny do rozwiązania, ale umowa będzie najpóźniej w listopadzie.

Zapytany na czwartkowej konferencji prasowej kiedy można spodziewać się umów wykonawczych na dostawy dla Wojska Polskiego nowych wozów bojowych piechoty Borsuk, Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że w tym roku. "Na pewno w tym roku" - zadeklarował. Podkreślił, że przyspieszone zostały wszystkie procedury i postępowania, "są potrzebne jeszcze ostatnie prace" w kwestii technologii pojazdu".

Obecny na konferencji, odpowiedzialny m.in. za zakupy uzbrojenia wiceminister Bejda stwierdził, że "jest jeszcze jeden problem, który musi być rozwiązany, w sensie technicznym". "Ale nie czekamy do końca na rozwiązanie tego problemu, rozpoczynamy negocjacje (...) Jedno drugiemu nie przeszkadza - bo możemy negocjować, a te procedury certyfikacji sprzętu mogą trwać" - dodał.

Według Bejdy "realnie w listopadzie - najpóźniej - może być podpisana umowa na pierwsze sztuki, które mogę zjechać z linii do końca tego roku". Przypomniał, że całość zamówienia, które obecnie ma postać umowy ramowej, przewiduje dostawę docelowo ponad tysiąca wozów bojowych.

Portal Obronny - Minister Kosiniak-Kamysz: Wojsko potrzebuje modernizacji i transformacji

Umowę ramową na ponad tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk i niemal 400 wozów specjalistycznych na tym samym podwoziu podpisał w lutym 2023 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. Borsuki mają zastąpić powszechnie używane do tej pory w Wojsku Polskim BWP-1 - przestarzałe poradzieckie konstrukcje z lat 60.

Borsuk na Eurosatory 2024

W tym roku bojowy wóz piechoty Borsuk wziął po raz pierwszy udział w zagranicznych targach w Paryżu na Eurosatory 2024. Była to prawdziwy wóz nie żadna makieta. Pojazd na targach był najbardziej widocznym elementem polskiej ekspozycji w Paryżu.

Jak powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes zarządu PGZ S.A. w cytowanym komunikacie PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa jako czołowy koncern obronny w Europie jest obecna na wszystkich najważniejszych wydarzeniach branżowych, do których należą również targi Eurosatory. Mamy przyjemność zaprezentować we Francji nowoczesny, sprawdzony na polu walki sprzęt, jak również rozwiązania, które już wkrótce wejdą na wyposażenie polskiej armii. Stąd obecność na naszej ekspozycji Borsuka – jednego z najlepszych rozwiązań w tej kategorii pojazdów. Wierzę, że jakość polskich wyrobów, rosnące zainteresowanie, które generują, jak również relacje biznesowe nawiązywane podczas wydarzeń tego typu wkrótce otworzą przed nami nowe możliwości eksportowe.

BWP Borsuk

i

Autor: PGZ BWP Borsuk

Wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola BWP Borsuk oparty jest na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG), wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jest przystosowany m.in. do pokonywania przeszkód wodnych.

Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Bardzo ważnym elementem Borsuka jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30), którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Wozy bojowe piechoty to jedne z podstawowych typów pojazdów wykorzystywanych przez współczesne armie - to opancerzone i uzbrojone w różną broń - np. armatę automatyczną, wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwpancerne oraz karabiny maszynowe pojazdy na kołach lub gąsienicach, których głównym zadaniem jest transport żołnierzy piechoty i wsparcie ich na polu bitwy.

PO/PAP

Sonda
Czy powinno się zamówić znacznie więcej BWP Borsuk?