Borsuk. Nowy polski bojowy wóz piechoty w centrum Warszawy. Tak PGZ świętuje światowy Dzień Borsuka

2023-10-06 20:15

Korzystając z przypadającego na 6 października Dnia Borsuka, Polska Grupa Zbrojeniowa zorganizowała interesującą promocję, prezentując przed swoją siedzibą w Warszawie Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechty (NBPWP) Borsuk i symulator kierowcy tego pojazdu. Można było nie tylko obejrzeć i zrobić zdjęcie jego najnowszej wersji, ale też wziąć udział w konkursach wiedzy o wojsku, czy zasięgnąć informacji o tej konstrukcji.

Gąsienicowy pojazd opancerzony wraz ze ścianą multimedialną, symulatorem i innymi atrakcjami był dostępny od godziny dwunastej obok pomnika Charles'a de Gaulle'a, przed budynkiem Centrum Bankowo-Finansowego i siedziby Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Można było dotknąć, obejrzeć czy sfotografować się na tle następcy legendarnych, służących od ponad pół wieku BWP-1. Nie brakowało też pracowników PGZ którzy chętnie opowiadali o pojeździe, jego możliwościach, ale też wyzwaniach konstrukcyjnych jakie postawił przed konsorcjum z HSW i Grupą WB na czele.

Maszyna robi wrażenie nie tylko sylwetką, ale też parametrami technicznymi. Wyzwaniem dla konstruktorów było połączenie dużej siły ognia, manewrowości, opancerzenia i zdolności do pływania. Udało się to uzyskać, choć nie bez pewnych kompromisów, które spowodowały, że oprócz NBPWP Borsuk ma powstać również Ciężki BWP o silniejszym opancerzeniu, ale bez zdolności pływania. Bazę dla niego mają stanowić komponenty podwozia haubicy Krab/K9.

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) Borsuk to pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej mającej towarzyszyć czołgom i zapewniać im niezbędne wsparcie. Powstał on w ramach programu NCBiR, realizowanego konsorcjum z HSW jako liderem, które wspomagane są przez OBRUM Gliwice, Rosomak SA, WZE SA, WZInż. SA, WITPiS, WAT, AON, Politechnika Warszawska oraz WZM SA. Uzbrojenie pojazdu w wersji bojowego wozu piechoty stanowi wieża bezzałogowa ZSSW-30, która jest również efektem prac konsorcjum, w skład którego weszła Grupa WB oraz HSW. Oprócz wariantu bwp na tym samym podwoziu mają powstać różnego typu pojazd specjalistyczne: od wozu dowodzenia po pojazd wykrywania skażeń i wozy inżynieryjne.

Załogę NBPWP Borsuk stanowi 3 żołnierzy: dowódca, działonowy-operator oraz kierowca, natomiast przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a w wodzie do 8 km/h. Osiągi te pozwala uzyskać opracowany przez WZM S.A. w Poznaniu specjalnie dla tego pojazdu power-pack, składający się z ośmiocylindrowego silnika MTU 8V199 TE20 o mocy 720 KM oraz skrzyni przekładniowej Perkins X300. Masa bojowa w podstawowym wariancie, który jest obecnie testowany, wynosi 28 ton.

Całe uzbrojenie pojazdu znajduje się w Zdalnie Sterowanym Systemie Wieżowym ZSSW-30, opracowanym przez HSW S.A. i WB Electronics, w ramach projektu realizowanego od 2013 roku. Jest to rozwiązanie całkowicie krajowe i reprezentujące wysoki poziom parametrów bojowych. Spokojnie można zaryzykować twierdzenie, że jest to jedna z najnowocześniejszych wież bezzałogowych na świecie.

Warto odnotować, że prezentowany w Warszawie wariant NBPWP Borsuk to najnowsza wersja, wyposażona m.in. w nowe lampy o zmienionym kształcie, moduły wypornościowe, zwiększające zdolności pływania, ale też kompozytowe gąsienice, które nie tylko są znacznie cichsze i trwalsze od metalowych, to mają mniejszą masę i poprawiają również sprawność pojazdu w wodzie.

Modul uzbrojenia jest w pełni stabilizowany i wyposażony w dzienno-nocny system obserwacji oraz autotracker i system hunter-killer. Pozwala to na szybkie i skuteczne wykrywanie oraz eliminowanie celów, również w ruchu i w trudnych warunkach pogodowych lub nocą.

Uzbrojenie wieży bezzałogowej obejmuje 30 mm armatę automatyczną Mk44 Bushmaster II, podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR oraz karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm. Na opancerzeniu przednim umieszczono również wyrzutnie granatów dymnych Gak-81. Co istotne, zarówno systemy sterujące, jak i bron oraz amunicja są chronione pancerzem, który zabezpiecza je przed uszkodzeniem przez ogień broni ręcznej czy odłamki.

Sonda
Który bojowy wóz piechoty jest najskuteczniejszy bojowo?