IDEX 2025: Rosja pokazała zdalnie sterowaną wyrzutnię przeciwpancerną. Mogła już trafić na Ukrainę

2025-02-21 7:43

Podczas targów zbrojeniowych IDEX 2025 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rosyjskie Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenija (KBP) zaprezentowało system zdalnego sterowania przenośnych wyrzutni kierowanych pocisków przeciwpancernych Kornet-EM. Rozwiązanie miało przejść już testy i może być używane bojowo na Ukrainie. Kornet to najnowocześniejszy dziś rosyjski pocisk przeciwpancerny.

Jak podaje producent w komunikacie prasowym - „Testy potwierdzają, że zdalnie sterowana wyrzutnia Kornet zapewnia oczekiwaną skuteczność. Jest teraz w pełni zdolna do atakowania zarówno ruchomych, jak i nieruchomych celów, wykorzystując automatyczne wykrywanie i namierzanie”. Wyrzutnia zdalne sterowana 9P163M-2 wizualnie nie różni się szczególnie od standardowego modułu celowniczego Kornet-EM, umieszczonego na trójnogu. Nowością jest układ poruszający wyrzutnią oraz połączony z nią przewodem moduł sterujący i transmitujący obraz z wyrzutni, noszący oznaczenie 9P631.

Pozwala on na zwalczanie celów stacjonarnych i ruchomych w pełnym zakresie zasięgów rażenia celów dla tego systemu. Oznacza to 8-10 km, zależnie od wersji pocisków. Szacowana penetracja podwójnej głowicy kumulacyjnej sięga zdaniem producenta 1200 mm stali, chronionej pancerzem reaktywnym lub 3–3,5 metra żelbetonu. Dostępne są również pociski z głowicami termobarycznymi i odłamkowo-burzącymi.

Obecnie brak jest bardziej szczegółowych informacji o zdalnie sterowanej wyrzutni Kornet-EM, jednak powstało ono na krótko po zaprezentowaniu przez Koncern Kałasznikowa podobnego rozwiązania dla pocisków Konkurs-M. Jeden moduł sterujący pozwala na obsługę trzech wyrzutni, które z panelem łączone są za pomocą przewodów o długości do 100 metrów.

Jak informują przedstawiciele koncernu Rosoboronexport, zdalnie sterowane wyrzutnie Kornet przeszły w lutym bieżącego roku pełny zakres testów i są gotowe do użycia bojowego, a nawet mogły zostać już dostarczony jednostkom biorącym udział w Wojskowej Operacji Specjalnej, czyli wojnie na Ukrainie.

Dlaczego Rosjanie zdecydowali się na prezentację tego nowego rozwiązania akurat w Abu Zabi na targach IDEX? Ponieważ poszukują klientów zagranicznych, pomimo ograniczonych możliwości produkcyjnych. Oprócz Rosji, wyrzutnie pocisków Kornet zakupił również Bahrajn i Algieria, a Arabia Saudyjska produkuje ten system na licencji. Spora ilość tych zestawów znajduje się również na wyposażeniu m.in. Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych wspieranych przez wymienione kraje.

Portal Obronny SE Google News
Autor: