Holandia zamówiła 12 śmigłowców H225M Caracal. Maszyny trafią do eskadry operacji specjalnych

2024-11-06 11:26

„Cieszymy się, że Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne i COMMIT ( ang. Command Materiel and IT) ponownie zaufały Airbus Helicopters. Holandia wybrała H225M w czerwcu 2023 r., po przetargu i wyczerpującej ocenie, po której śmigłowiec Airbusa został uznany za najlepszą maszynę dla bardzo wymagających wojsk specjalnych”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters po podpisaniu umowy na 12 maszyn. Uroczystość miała miejsce podczas targów Euronaval w Paryżu.

Holendierski H225M Caracal

i

Autor: Airbus Helicopters

Po stronie Królewstawa Niderlandów umowę sygnował Jan Willem Hartman, szef holenderskiej agencji Command Materiel and IT (COMMIT), odpowiedzialnej za zakupy sprzętu i usług na rzecz sił zbrojnych tego kraju. Kontrakt obejmuje dostawę tuzina śmigłowców, ale też świadczenie początkowych usług szkolenia oraz wsparcia technicznego.

Nowe maszyny uzupełnią eksploatowaną przez Siły Powietrzne Królestwa Niderlandów flotę H215 (AS-532U2 Cougar MKII) z których wywodzi się Caracal. Znacznie ułatwi to szkolenia i eksploatację. H225M trafią do 300 Eskadry Operacji Specjalnych który korzysta obecnie z Cougarów. Airbus Helicopters i RNLAF mają ściśle współpracować nad dostosowaniem H225M do wymagań specjalsów, zwiększając możliwości maszyny w zakresie sprzętu łączności taktycznej i unikalnej konfiguracji śmigłowców.

Na świecie użytkowanych jest obecnie ponad 350 maszyn rodziny H225 i H225M, które łącznie wylatały ponad 880 000 godzin. Do użytkowników wojskowych tych statków powietrznych należą: Francja, Malezja, Indonezja, Irak, Tajlandia, Singapur, Meksyk, Kuwejt, Brazylia i Węgry. Obecnie dołączy do nich również Holandia.

Warto odnotować, że śmigłowce H225M są stale modernizowane i modyfikowane, zgodnie z wymaganiami użytkowników. Maszyny otrzymały m. in. nową przekładnię główną, zmodyfikowaną awionikę i systemy łączności pokładowej oraz nawigacji. Mogą być również wyposażone w modułowy system HForce, który umożliwia integracje z systemami pokładowymi dodatkowych sensorów, systemów samoobrony oraz uzbrojenia. Caracale mogą przenosić znacznej masy ładunki i uzbrojnie. Na przykład w wersji morskiej wykorzystanej przez marynarkę wojenną Brazyli, lokalnie montowane H225M przenoszą pociski przeciwokrętowe Exocet.

Airbus o przemyśle europejskim WSF2024