Żołnierz musi mieć prawo użyć broni w samoobronie. Tak uważa Mateusz Morawiecki

2024-06-05 21:24

Nasza granica jest coraz brutalniej atakowana; jeżeli agresor atakuje kogoś z nożem, to funkcjonariusz, a zwłaszcza żołnierz, musi mieć pełne prawo, żeby użyć broni w celach samoobrony – mówił (5 czerwca) podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, b. premier i wiceprezes PiS.

karabinek

i

Autor: Andrzej Bęben

– Jeżeli napastnik atakuje w sposób brutalny, musimy w sposób realny odpowiedzieć na to, co się dzieje na naszej wschodniej granicy. (…). Murem za polskim mundurem. Tak musimy stać, a nie zmieniać stanowisko, jak chorągiewka na wietrze o 180 stopni (…). Nasza granica, nasz dom, Polska jest coraz brutalniej atakowana. Jeśli ktoś zaatakuje mój dom, twój dom, to czy mamy prawo się bronić? – zapytał wiceszef PiS. – No chyba tak...

Mateusz Morawiecki, b. szef KPRM Michał Dworczyk oraz b. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska skierowali do rządu trzy postulaty, które w ich opinii powinny przyczynić się do wzmocnienia potencjału sił zaangażowanych w ochronę polsko-białoruskiej granicy.

Postulat pierwszy: należy uprościć prawo i procedur, a także stworzyć w jedynym akcie prawnym jasne przepisy niepozostawiające wątpliwości, że żołnierz lub funkcjonariusz strzegący granicy obronie zdrowia i życia może wykorzystać wszelkie dostępne środki z użyciem broni palnej włącznie.

Postulat drugi: dotyczy wyposażenia żołnierzy w środki przymusu bezpośredniego, szczególnie w broń gładkolufową, która nie zabija, ale powstrzymuje napastników.

Postulat trzeci: należy strzegących przeszkolić z panowania nad tłumem i stosowania technik interwencji.

Straż Graniczna szkoli się z wykorzystania tarcz ochronnych

– Nasza granica jest coraz brutalniej atakowana. Jeżeli agresor atakuje kogoś z nożem, to funkcjonariusz, a zwłaszcza żołnierz, musi mieć pełne prawo i proste procedury, żeby obronić się, żeby użyć broni w celach samoobrony. Kilka osób zostało zaatakowanych, są osoby, które walczą o życie – podkreślił Morawiecki.

Politycy PiS dali rządowi tydzień na przedstawienie takiej legislacji, która „da poczucie bezpieczeństwa żołnierzom i funkcjonariuszom w zakresie używania broni i środków przymusu bezpośredniego oraz na wyposażenie ich w te środki”.

A gdy rząd nie wypełni takiego ultimatum? To PiS przedstawi swoje propozycje rozwiązań prawnych. Politycy PiS zapewnili, że są gotowi poprzeć projekty aktów prawnych przedstawionych przez rząd.

– Żołnierze nie mają poczucia bezpieczeństwa, że jeżeli użyją broni w obronie swojego życia lub zdrowia nie będą mieli później bardzo poważnych kłopotów – mówił Michał Dworczyk.

Jak stwierdził kilka dni temu wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk żołnierze mają ze sobą ostrą broń, ale „starają się zawsze reagować adekwatnie do sytuacji”...

Sonda
Czy strzegący granicy powinni użyć broni w sytuacji, gdy ich życie jest zagrożone?