Wojsko przeszkoli tysiące kobiet w Polsce. Startuje wielki kurs MON "Samoobrona kobiet - zaufaj wojsku"

2023-05-26 11:43

Techniki walki wręcz, wyprowadzanie ciosów czy obrona przed nożownikiem - tego nauczą się Polki podczas kursu "Samoobrona kobiet - zaufaj wojsku". 27 maja rozpoczną się bezpłatne zajęcia z samoobrony dla kobiet. Organizują je wspólnie Ministerstwo Obrony Narodowej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji i Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Kursy z doświadczonymi żołnierzami - instruktorami odbywać się będą w wybrane weekendy w parkach miejskich, na plażach oraz w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski. Wojsko ma przeszkolić w sumie prawie 9 tys. dorosłych Polek.

Samoobrona kobiet

i

Autor: East News Samoobrona kobiet

Spis treści

  1. Wojsko przeszkoli Polki. Będzie kurs "Samoobrona kobiet - zaufaj wojsku"
  2. Ppłk Justyna Balik: Żołnierze pokażą techniki walki wręcz
  3. Wojsko i MON organizują kurs samoobrony dla kobiet. Czego je nauczą?
  4. Kiedy i gdzie odbędzie się kurs samoobrony z żołnierzami?

Wojsko przeszkoli Polki. Będzie kurs "Samoobrona kobiet - zaufaj wojsku"

Po raz pierwszy Wojsko Polskie i Ministerstwo Obrony Narodowej proponują dorosłym Polkom kurs samoobrony. Podczas bezpłatnego szkolenia kobiety nauczą się, jak obronić się przed napastnikiem oraz jak poradzić sobie w sytuacji nagłego zagrożenia i ataku. Instruktorami będą żołnierze, którzy pokażą uczestniczącym w kursie paniom, jak szybko i skutecznie działać w przypadku ataku, wyprowadzając ciosy, a nade wszystko - jak się przed nimi obronić. Na zakończenie szkolenia nie zabraknie kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.

Ppłk Justyna Balik: Żołnierze pokażą techniki walki wręcz

Jak mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, celem projektu jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej. Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat.

Wyszliśmy z dużych miast i kierujemy projekt do dorosłych mieszkanek mniejszych miejscowości. Jest to szkolenie praktyczne - cztery godziny lekcyjne. Instruktorzy, zawodowi żołnierze, pokażą, jak się bronić i jak działać w sytuacji zagrożenia. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. Chodzi o to, aby każda z pań mogła się nauczyć postaw i sposobów obrony. Kurs jest skierowany do pełnoletnich pań. Uczestniczki muszą mieć ukończone 18 lat, górnej granicy wieku nie ma - mówi ppłk Justyna Balik w rozmowie z "Super Expressem".

Wojsko i MON organizują kurs samoobrony dla kobiet. Czego je nauczą?

Ppłk Balik zaznacza, że podczas kursu "Samoobrona kobiet - zaufaj wojsku" dorosłe Polki nauczą się:

  • prawidłowej postawy do walki
  • sposobu poruszania się w walce
  • podstawowych ciosów i kopnięć
  • obrony przed kopnięciem i obchwytem
  • obrony przed duszeniem
  • obrony przed atakiem nożem.

Ppłk Justyna Balik dodaje, że ponadto uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę nt. zasad udzielania pierwszej pomocy.

Kiedy i gdzie odbędzie się kurs samoobrony z żołnierzami?

Projekt realizowany jest w każdym województwie, w wybrane weekendy, od 27 maja do 20 sierpnia. W sumie przez 7 weekendów przeszkolonych może zostać nawet 9 tys. Polek (w każdy wskazany weekend kurs będzie w 16 miejscowościach, a w każdej z miejscowości żołnierze mogą przeszkolić 40 pań w każdą sobotę i 40 w niedzielę). Kurs jest okazją dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. "Zapraszamy do śledzenia stron internetowych i mediów społecznościowych lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych" - czytamy na stronie www.wojsko-polskie.pl

Dodajmy, że w każdym z miejsc, w którym kurs się odbędzie, uczestniczki, ich bliscy i osoby im towarzyszące, mogą odwiedzić punkty promocyjno-informacyjne lokalnych jednostek wojskowych. - Każdy zainteresowany służbą w wojsku będzie mógł znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych i porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji - zapowiada ppłk Balik.

Sonda
Czy uczęszczałeś/uczęszczałaś kiedyś na kurs samoobrony?