Spis treści
- Największa powódź w historii Słowenii. Starty oszacowano na pół miliarda euro
- Wojsko Polskie pomaga Słowenii. Wojskowa grupa rekonesansowa jest na miejscu
Największa powódź w historii Słowenii. Starty oszacowano na pół miliarda euro
Sześć zginęło wskutek katastrofalnych burz i powodzi, jakie nawiedziły Słowenię na początku sierpnia. Premier tego kraju Robert Golob uznał tę powódź za największą klęskę żywiołową w historii Słowenii. Teraz nadszedł czas na usuwanie skutków powodzi. Woda opada i ujawnia skalę zniszczeń w Słowenii. W usuwaniu szkód pomagają ratownicy z zagranicy, w tym z Polski. Wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt. Słoweński rząd oszacował, że straty spowodowane przez powodzie przekroczą pół miliarda euro.
Wojsko Polskie pomaga Słowenii. Wojskowa grupa rekonesansowa jest na miejscu
W usuwaniu skutków powodzi, jaka dotknęła niewielką Słowenię, pomagają również żołnierze Wojska Polskiego. Słowenia zwróciła się do sojuszników NATO z prośbą o pomoc i wsparcie. Do Słowenii wyleciała już wojskowa grupa rekonesansowa złożona z żołnierzy polskiej armii. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie na rządowej stronie gov.pl, do zadań Wojska Polskiego będzie należeć między innymi budowa tymczasowych mostów i odbudowa dróg. "Polscy żołnierze współpracują na miejscu z przedstawicielami Sił Zbrojnych i Obrony Cywilnej Słowenii oraz wojskami innych krajów NATO" - podaje rządowa strona.
W ramach naszej solidarności sojuszniczej, w ramach NATO, jesteśmy gotowi, żeby takiego wsparcia udzielić (...) Żołnierze określą skalę pomocy, którą udzielimy naszym sojusznikom w walce ze skutkami katastrofalnej powodzi. Do zadań Wojska Polskiego będzie należeć m. in. budowa tymczasowego mostu i odbudowa dróg - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w oficjalnym komunikacie przekazało, że najważniejszym celem jest odtworzenie komunikacji dla ludności Słowenii, dlatego też do zadań żołnierzy będzie należeć między innymi budowa tymczasowych mostów i odbudowa dróg. Wojsko Polskie blisko współpracuje w tym zakresie z przedstawicielami Sił Zbrojnych i obrony cywilnej Słowenii.
Równolegle z rekonesansem w Polsce tworzone jest zgrupowanie zadaniowe, stosownie do potrzeb określonych podczas rekonesansu, dobierani są specjaliści, sprzęt i wyposażenie oraz przygotowywane jest przemieszczenie specjalistów na terytorium Słowenii - czytamy w komunikacie DGRSZ.
Dodajmy, że Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zapewniło również Caritas Polska o wsparciu w transporcie pomocy do Słowenii.
Źródło: PAP