Wielkie plany MON. Zwiększenie liczebności armii i ustawa o obronie cywilnej

2024-01-22 14:33

Minister obronny narodowej Władysław Kosiniak Kamysz, poinformował 20 stycznia, że ministerstwo będzie zwiększać liczebność armii, ale także zdolności operacyjne Wojska Polskiego, na co zostanie położony największy nacisk – jak powiedział minister. Dodając, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej, która zostanie przygotowana, bo jest szybko potrzebna.

WOT

i

Autor: WOT/X WOT

Szef MON zapewnił na konferencji prasowej w Lublinie 20 stycznia, że będzie wzmacniać Wojsko Polskie, zwiększać liczebność armii, ale także zdolności operacyjne wojska. "Nie tylko wartości liczbowe są ważne, ale zdolności operacyjne i na to położę dużo większy nacisk" - podkreślił. "Już po pierwszych elementach audytu widzę, że musimy postawić na szkolenie i indywidualne wyposażenie żołnierzy" - dodał.

"Co do zasady jestem za podtrzymywaniem kontraktów, ale przeglądamy je" - poinformował Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że jest także za rozwojem jednostek, które były planowane. "Tylko obawiam się, że część tych jednostek to było tylko wskazanie miejsca na mapie. W niektórych miejscach jeszcze nic się nie wydarzyło, ani jedna łopata nie została wbita" - zauważył.

Komornicki o uderzeniu bombą atomową: "Musimy uspokajać atmosferę. Takiego zagrożenia dla Polski nie ma" [Express Biedrzyckiej]

Przekazał, że rozwój potrzebny jest szczególnie w miejscach, które są bezpośrednio narażone na niebezpieczeństwo. "Musimy być gotowi na każdą ewentualność. Sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna, a Rosja jest nieprzewidywalna w swoich działaniach" - powiedział szef MON. Dodał, że potrzebna jest ustawa o obronie cywilnej. „Potrzebujemy świadomości, umiejętności udzielania pierwszej pomocy dosłownie przez każdego z nas, wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje w Ukrainie”. "Przygotujemy ją, bo potrzebujemy jej bardzo szybko, nie napisali jej nasi poprzednicy”.

Ustawa o obronie cywilnej jest obecnie bardzo potrzebna. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w grudniu zeszłego roku, zwracała uwagę, że Polska nie jest przygotowana na zagrożenia o charakterze hybrydowym i zapewnienie sprawnego wykonywania zadań w ramach systemu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. NIK zwracał szczególną uwagę na brak na ustawy regulującej system ochrony ludności. Ustawa obronie cywilnej została usunięta z porządku prawnego ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.

Jak napisał portal Remiza, bazując na w odpowiedzi na interpelację poselską dot. działań polegających na opracowaniu ustawy o ochronie ludności: „Na poziomie systemowym podjęto działania polegające na opracowaniu nowego projektu ustawy o ochronie ludności, opartego o dobre praktyki oraz doświadczenia służb ratowniczych. Istotą nowej regulacji ustawowej będzie wykorzystanie na potrzeby ochrony ludności istniejących i sprawdzonych zasobów, w szczególności sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ochotniczych straży pożarnych, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz społecznych organizacji ratowniczych. Podmioty te będą zintegrowane na poziomie systemowym i operacyjnym, tak aby ich działania były skuteczne, efektywne i szybkie”.

Sonda
Czy Polska potrzebuje ustawy o obronie cywilnej?