Spis treści
- Podziękowania dla prezydenta Erdogana i prezentacja innowacji
- Polska poważnym partnerem w dziedzinie obronności
- Co Polska kupiła dotychczas od Turcji i może kupić?
Wiceminister Paweł Bejda z Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) stanął na czele polskiej delegacji podczas IDEF 2025 - International Defence Industry Fair, które odbyły się w Stambule. Targi te są jednymi z największych tego typu wydarzeń na świecie, a ich organizację nadzorują tureckie Ministerstwo Obrony oraz prezydent Recep Tayyip Erdoğan.
Podziękowania dla prezydenta Erdogana i prezentacja innowacji
Podczas wizyty, wiceminister Bejda miał okazję osobiście podziękować prezydentowi Erdoğanowi za zaproszenie i ciepłe przyjęcie polskiej delegacji. Na targach zaprezentowano najnowsze technologie z różnych segmentów przemysłu obronnego, w tym:
- Systemy bezzałogowe;
- Wozy bojowe;
- Wyrzutnie rakietowe;
- Elektronikę bojową;
- Zaawansowane symulatory;
- Sprzęt do neutralizacji materiałów wybuchowych;
Polska poważnym partnerem w dziedzinie obronności
Jak możemy przeczytać w komunikacie MON: "wizyta w Stambule potwierdziła, że Turcja postrzega Polskę jako ważnego partnera w dziedzinie obronności".
W czasie targów odbędą się rozmowy wiceministra Bejdy z kluczowymi przedstawicielami tureckiej sfery przemysłowej, takimi jak prezes Agencji Przemysłu Obronnego, prof. Haluk Gorgun, oraz dyrektor generalny firmy MKE, Ilhami Keles, wykazali oni duże zainteresowanie zacieśnieniem współpracy niemal w każdym segmencie branży.
"To otwiera szansę na realne korzyści dla obu stron, potencjalnie prowadząc do wspólnych przedsięwzięć, co bezwzględnie wzmocnić może pozycję obu krajów na arenie międzynarodowej" - napisano w komunikacie MON.
Co Polska kupiła dotychczas od Turcji i może kupić?
Polska już w 2021 roku podpisała umowę na zakup 24 dronów Bayraktar TB2, wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym i uzbrojeniem (pociski MAM-L i MAM-C). Dostawy rozpoczęły się w 2022 roku i zakończyły w 2024 roku. Kontrakt obejmował również transfer technologii do serwisowania i napraw.
W marcu 2025 roku pojawiły się doniesienia o rozmowach między polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a turecką państwową spółką MKE (Makina ve Kimya Endüstrisi) dotyczących współpracy w produkcji amunicji kalibru 155 mm. Oferta zakłada pełny transfer technologii, co umożliwiłoby Polsce niezależną produkcję komponentów amunicji w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ). Jest to szczególnie istotne w kontekście potrzeby zapewnienia niezależności dostaw amunicji.
Turcja ma także oferować Polsce szeroką gamę pojazdów wojskowych, w tym kołowe transportery opancerzone (np. Arma 6x6 i 8x8), bojowe wozy piechoty (np. Tulpar) oraz pojazdy 4x4, takie jak Cobra II, które mogłyby być rozważane w programach Pegaz (wielozadaniowy pojazd wojsk specjalnych) i Kleszcz (lekki transporter rozpoznawczy). Turecki producent Otokar proponował współpracę z polskim przemysłem, w tym z firmą Autosan, z możliwością pełnego transferu technologii i produkcji w Polsce.
W sierpniu 2024 roku podczas wizyty przedstawicieli polskiego rządu i przemysłu zbrojeniowego w Turcji omawiano możliwość współpracy w zakresie bezzałogowych okrętów i dronów morskich.
