Szwedzkie dowództwo to perspektywa roku 2026. Do Finlandii wysłanych zostanie 15-30 oficerów sztabowych.
– Jest wiele powodów, dla których zwróciliśmy się do Szwecji, m.in. dzielimy to samo środowisko bezpieczeństwa – zaznaczył szef resortu obrony Finlandii Antti Haekkaenen.
Nowy sztab NATO ma ułatwić wysłanie pomocy Finlandii z innych krajów, w tym USA, Norwegii i Szwecji, w przypadku wojny lub konfliktu. Zadaniem szwedzkich wojskowych będzie również koordynacja ćwiczeń NATO na północy Finlandii. Według wstępnych zapowiedzi w fińskiej bazie w czasie pokoju nie będą stacjonować wielonarodowe siły NATO, jak ma to miejsce na przykład na Łotwie, gdzie żołnierzami z dziesięciu państw Sojuszu dowodzą Kanadyjczycy.
Inna rola dwództwa to odstraszanie. Na wschód od Finlandii na Półwyspie Kolskim znajduje się baza rosyjskiej marynarki wojennej. Podobne kwatery Sojuszu istnieją już w ośmiu frontowych państwach NATO.
Szwecja oraz Finlandia współpracowały w zakresie wojskowości jeszcze przed wejściem obu krajów do NATO w 2024 i 2023 r. Wówczas ustalono, że szwedzka brygada z Boden na północy kraju będzie w stanie gotowości, aby móc przemieścić się do Finlandii.
Według komunikatu rządu w Sztokholmie tematami poniedziałkowego wspólnego posiedzenia rady ministrów Szwecji i Finlandii są m.in. kwestie bezpieczeństwa, gotowość UE na wypadek kryzysu i wojny, członkostwo w NATO oraz dalsze wsparcie Ukrainy.
11 marca 2023 r. przed kwaterą główną NATO w Brukseli została podniesiona flaga Królestwa Szwecji. Stało się to po 30 latach ścisłej współpracy z NATO. Członkowstwo Szwecji przez 20 miesięcy wetowała Turcja. Zgopdziła się w styczniu 2024 r.
Partnerstwo Szwecji z NATO historycznie opierało się na polityce niezaangażowania militarnego, która uległa zmianie po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Z tych samych powodów o członkostwo w NATO wystąpiła Finlandia. 4 kwietnia 2023 r. fińska flaga została wciągnięta na maszt w Kwaterze Głównej NATO, co oznaczało przystąpienie tego kraju do Sojuszu.
Formalne przystąpienie Finlandii do NATO było kulminacją 11-miesięcznej ścieżki akcesyjnej. Zarówno Szwecja jak i Finlandia przez wiele lat prowadziły politykę neutralności. Zmiany geopolityczne, zwłaszcza działania Rosji, spowodowały rewizję podejścia tych państw do dotychczas prowadzonej polityki bezpieczeństwa.