Ukraina składa propozycje dla Bundeswehry. Mogłaby szkolić z żołnierzy w obsłudze dronów

2025-04-18 5:05

Ukraina wyraziła gotowość do szkolenia żołnierzy Bundeswehry w zakresie obsługi dronów, jak poinformował ambasador Ukrainy w Niemczech, Ołeksij Makejew. „Wymiana doświadczeń odbywa się już teraz. Jesteśmy również dostępni do szkoleń” - stwierdził Makejew w wywiadzie dla portalu RND, podkreślając doświadczenie Ukrainy w konflikcie z Rosją oraz jej potencjalną wartość dla NATO.

Ukraina i Bundeswehra

i

Autor: Bundeswehr / Facebook Ukraina i Bundeswehra

Spis treści

  1. Doświadczenie ukraińskiej armii
  2. Niemcy kupują drony kamikaze
  3. Członkostwo Ukrainy w NATO

Doświadczenie ukraińskiej armii

Ołeksij Makejew podkreślił unikalne doświadczenie ukraińskich żołnierzy w walce z Rosją. „Żaden niemiecki żołnierz nie ma takiego doświadczenia jak my”. „Ukraina ma ogromną armię, liczącą prawie milion ludzi, którzy dokładnie wiedzą, jak walczyć z Rosjanami. Mamy dziś najsilniejszą armię w Europie”. Ambasador zapewnił, że Ukraina wniosłaby „bardzo ważny wkład do NATO”.

Niemcy kupują drony kamikaze

Na początku kwietnia pisaliśmy o tym, że Bundeswehra ma otrzymać „amunicję krążącą”, czyli drony kamikaze uzbrojone w ładunki wybuchowe. Podpisano umowę z dwoma producentami dronów, które zostaną przetestowane przez wojsko. Według informacji RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) jedną z dwóch firm jest monachijska firma Helsing, która buduje drony kamikaze HX-2. Do tej pory niemiecka armia nie używała tego typu uzbrojenia. Generalny Inspektor Niemieckich Sił Zbrojnych apelował o jak najszybsze zakupienie dronów kamikaze, według niego zakup zwiększy elastyczność Bundeswehra. Carsten Breuer przyznał na konferencji:

„Spóźniliśmy się z tym rozwojem - i nie mam tu na myśli tylko Niemiec, ale także wiele innych krajów jeśli chodzi o drony”.

Breuer powiedział, że zamówienie wypełnia lukę w możliwościach niemieckich sił zbrojnych. Breuer powiedział agencji DPA, że ​​siły zbrojne zamierzają odbyć pierwsze testy „w tym roku”.

„Bezzałogowe systemy uzbrojenia i amunicja krążąca zostaną wdrożone w armii, siłach powietrznych i marynarce wojennej w nadchodzących latach. Są one niezbędnym uzupełnieniem naszych możliwości” - podkreślił Breuer.

Jak mówił dalej: „Jedno jest jednak jasne: Jeśli polegamy tylko na jednej zdolności, tracimy elastyczność niezbędną do skutecznego odstraszania”.

Bundeswehra wydzierżawiła od Izraela pięć dronów bojowych Heron TP, ale zwróciła dwa z nich po atakach terrorystycznych przeprowadzonych przez Hamas 7 października 2023 roku. Pozostałe trzy Heron TP są nadal w fazie testów, a operacyjne mają być w ciągu roku.

Członkostwo Ukrainy w NATO

Makejew uważa, że członkostwo Ukrainy w NATO byłoby gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Niemiec. „Zdaniem Makejewa członkostwo w NATO, do którego dąży Kijów, byłoby nie tylko gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy, ale także dla Niemiec”.

Portal Obronny SE Google News
Wojna według Wołoszańskiego
Tym odkryciem Polacy zmienili bieg wojny! | Wojna według Wołoszańskiego