Polacy gotowi na wyrzeczenia dla obronności? Sondaż IBRiS ujawnia zaskakujące dane

Sytuacja międzynarodowa zmusza nas to tego, by coraz więcej wydawać na obronność. W 2025 roku Polska przeznaczy rekordowe 186,6 mld zł na wydatki na zbrojenia, co stanowi 4,7% planowanego PKB. A zapewne te wydatki jeszcze wzrosną. Według szacunków Deloitte całkowite nakłady na ten cel w latach 2025-2035 wyniosą aż 1,9 bln zł. Pytanie tylko brzmi czy my jako społeczeństwo jesteśmy gotowi takie wydatki akceptować kosztem innych potrzeb. Według sondażu IBRiS ponad połowa Polaków (50,6%) popiera zwiększenie wydatków na obronność kosztem świadczeń społecznych. Mimo to, wiedza o tym, gdzie się schronić w razie ataku, znacząco spadła.

Wojsko Polskie

i

Autor: Sztab Generalny WP / Facebook Wojsko Polskie

Spis treści

  1. Polacy o inwestycjach w obronność i bezpieczeństwo
  2. Wydatki na obronność kosztem świadczeń społecznych?
  3. Co Polacy są gotowi poświęcić dla obrony kraju?
  4. Wiedza o schronach w razie ataku

Polacy o inwestycjach w obronność i bezpieczeństwo

Pracownia IBRiS w sondażu na zlecenie PAP zapytała respondentów m.in. o ich poparcie dla rosnących inwestycji w obronność. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi, 73,5 proc. respondentów - 41,6 proc. "zdecydowanie", a 31,9 proc. "raczej" - zgadza się, że powinno się przeprowadzać w sektorze cywilnym inwestycje zapewniające większą odporność w czasie konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych (np. budowa schronów, gromadzenie zapasów żywności i kluczowych materiałów), nawet jeśli może to doprowadzić do podniesienia cen określonych towarów i usług.

Przeciwnego zdania jest 20,3 proc. ankietowanych – 13,7 proc. "raczej się nie zgadza", a 6,6 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". Jak wskazuje w komunikacie IBRiS, odsetek osób niezdecydowanych spadł w ciągu ostatnich dwóch lat z 14,6 proc. do 6,2 proc.

Wydatki na obronność kosztem świadczeń społecznych?

W kwestii przeznaczenia większych środków na wojsko i obronność, nawet kosztem innych ważnych obszarów, takich jak programy społeczne czy opieka medyczna, 50,6 proc. badanych wyraziło poparcie – 22,1 proc. "zdecydowanie" i 28,5 proc. "raczej" - dla tego typu polityki. Przeciwnych było 41,8 proc. (25,2 proc. "raczej" a 16,6 proc. "zdecydowanie"), a 7,6 proc. nie miało zdania.

Garda: Raport Fundacji Pułaskiego Sivis pacem, para bellum

Co Polacy są gotowi poświęcić dla obrony kraju?

Na pytanie, co badani byliby w stanie poświęcić na rzecz obrony Polski, 42,8 proc. wskazało środki pieniężne, co oznacza - jak podaje pracownia - spadek o 3,5 pkt proc. względem zeszłego roku.

Ponadto:

  • 16,2 proc. badanych zadeklarowało gotowość do poświęcenia własnego zdrowia (wzrost o 9,7 pkt proc.).
  • 14,0 proc. życia (spadek o 11,9 pkt proc.).
  • 2,3 proc. byłoby gotowych poświęcić własne życie i życie bliskich (wzrost o 1,3 pkt proc.).
  • 16,3 proc. odpowiedziało, że nie poświęciłoby nic.
  • 7,8 proc. nie potrafiło odpowiedzieć konkretnie na to pytanie (wzrost o 2,3 pkt proc.).

Wiedza o schronach w razie ataku

W przypadku militarnego ataku lub innego zagrożenia - 24,4 proc. Polaków (suma 10,2 proc. "zdecydowanie" i 14,2 proc. "raczej") uważa, że wiedziałoby, gdzie się schronić – to spadek o 18,5 pkt proc. względem 2023 roku. Przeciwną opinię wyraziło 46,8 proc. (32,4 proc. "raczej się nie zgadza", 14,4 proc. "zdecydowanie nie"). 3,4 proc. badanych nie miało zdania.

Badanie zostało przeprowadzone w dniu 22 kwietnia 2025 roku na reprezentatywnej grupie 1068 dorosłych Polaków, metodą CATI. Badanie porównawcze przeprowadzono w dniach 19-20 maja 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków, metodą CATI (wywiadów telefonicznych).

Portal Obronny SE Google News