Paweł Bejda na MSPO: Środki wydatkowane na obronność mają zostawać przynajmniej w 50% w polskich zakładach zbrojeniowych

2024-09-06 15:44

Ostatniego dnia MSPO na targach pojawił się jeszcze raz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz, który podsumował targi i wymienił podpisane umowy. Jak powiedział minister Kosiniak Kamysz "To pięknie się składa w tą ideę naszą, która mówi o tym, że środki wydatkowane na obronność mają zostawać przynajmniej w 50% w polskich zakładach zbrojeniowych. I to się dzieje, proszę państwa, bo nawet te kontrakty, które były podpisane na targach pół na pół, pół za granicą, pół do zakładów, do fabryk przemysłowych firm polskich".

Kosiniak Kamysz i Paweł Bejda na MSPO

i

Autor: Piotr Miedziński / Portal Obronny Kosiniak Kamysz i Paweł Bejda na MSPO

Spis treści

  1. Kosiniak-Kamysz na MSPO 2024: Podpisaliśmy kolejne kontrakty na modernizację i transformację polskiej armii
  2. Bejda: Zakupiliśmy systemy detekcji skażeń. Uzupełniamy także systemy w programie WISŁA i NAREW
  3. MSPO 2024 w Kielcach. Umowa na systemy radarowe dla lotnisk wojskowych w Polsce

Kosiniak-Kamysz na MSPO 2024: Podpisaliśmy kolejne kontrakty na modernizację i transformację polskiej armii

W piątek (6 września br.) wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister Paweł Bejda uczestniczyli w ostatnim dniu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2024. Jak podkreślił minister Władysław Kosiniak Kamysz podczas MSPO, Polska kupuje bardzo dużo sprzętu i uzbrojenia u polskich producentów i zagranicznych, ale nasz kraj chce jeszcze więcej sprzedawać. 

To jest dla naszego rządu, dla Ministerstwa Obrony Narodowej, dla całej naszej koalicji bardzo ważne, żebyśmy promowali prywatnych i państwowych przedsiębiorców, firmy, które produkują sprzęt wojskowy. (…) Co ważne, na targach w Kielcach podpisaliśmy kontrakty. Kolejne kontrakty na modernizację, transformację polskiej armii. Na sumę około dwóch miliardów. Przez te ostatnie dni te kontrakty zostały zawarte z Rosomakiem, z Jelczem, z naszymi partnerami ze Stanów Zjednoczonych, z Hiszpanii oraz z WB Electronics - mówił szef MON.

Bejda: Zakupiliśmy systemy detekcji skażeń. Uzupełniamy także systemy w programie WISŁA i NAREW

Z kolei Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w ostatnim dniu MSPO 2024 w Kielcach, powiedział, że Polska dokonała nowych, konkretnych zakupów.

Zakupiliśmy systemy detekcji skażeń, zarówno chemicznych, jak i wszelakich możliwych skażeń promieniotwórczych, które mogą zagrażać bezpieczeństwu żołnierza. W te systemy detekcji skażeń będą wyposażone kołowe transporty opancerzone Rosomak. Podpisaliśmy umowy na, i będą już niedługo dostarczone na poczet Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, żurawie wysokiego udźwigu, które będą służyć w transporcie, w logistyce. Bez logistyki, bez dobrze zorganizowanego transportu, nie ma możliwości o dobrze funkcjonującej armii. Uzupełniamy także systemy w programie WISŁA i NAREW, związane z radiolokacją.

Otwarcie MSPO w Kielcach

MSPO 2024 w Kielcach. Umowa na systemy radarowe dla lotnisk wojskowych w Polsce

Jak podkreślił Bejda, największy kontrakt, jaki został zawarty podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podpisano z partnerem hiszpańskim.

To jest na sumę ponad miliarda złotych. Dotyczy systemów radarowych dla lotnisk wojskowych w Polsce. To jest coś czego bardzo potrzebujemy. Radiolokacja, systemy radarowe, poprawa w tym zakresie jest nam niezwykle potrzebna. Podpisaliśmy kolejne już umowy wykonawcze na bezzałogowe statki powietrzne FlyEye z WB Electronics. Bardzo się cieszymy, że za każdym razem, kiedy podpisujemy kolejną umowę mamy najnowocześniejszą wersję systemu

Sonda
Czy zamierzasz w tym roku odwiedzić targi zbrojeniowe MSPO w Kielcach?