Defense Acquisition Program Administration, czyli DAPA, czyli Administracja Programu Przejęć Obrony (DAPA) to organ wykonawczy rządu Korei Południowej. Została utworzona 1 stycznia 2006 r. w celu zarządzania projektami poprawy zdolności obronnych, zaopatrzenia w amunicję i wspierania przemysłu obronnego. Nadzoruje ją Ministerstwo Obrony Republiki Korei.
DAPA poinformowała (6 marca), że powstanie lądowe „dedykowane miejsce startu” satelitów wojskowych. Lokalizacja utrzymywana jest, z wiadomych względów, w tajemnicy. Obecnie satelity wystrzeliwane są „ze startu morskiego”.
Konieczność budowy lądowego „dedykowanego miejsca startu” wynika z wielu ograniczeń. Dotychczasowy sposób ekspediowania satelitów ograniczają m.in. – jak podały media południowokreańskie – masa startowa rakiet wynoszących satelity w przestrzeń oraz… warunki klimatyczne. Co to za warunki, tego DAPA nie podała, ale skoro o nich wspomniała, to z pewnością mają znaczenie.
Prace nad lądowym kosmodromem mają ruszyć w 2025 r. Władze wojskowe planują wystrzelić dziesiątki ultra małych satelitów rozpoznawczych o masie poniżej 100 kg (do monitorowania głównych celów w Korei Północnej) wraz z pięcioma średniej wielkości wojskowymi satelitami rozpoznawczymi, z których pierwszy został wystrzelony w 2023 r. DAPA uznała, że należy zainwestować w rozwój technologii kosmicznych 150 mld wonów, czyli ok. 112 mln USD.
Korea Południowa jest jednym z czołowych eksporterów broni wszelkiego typu I rodzaju. DAPA prognozuje: „Osiągniemy w tym roku nasz cel – 20 miliardów dolarów poprzez zwiększenie eksportu obronności do Europy i na Bliski Wschód, w tym do Polski”.
Korea Południowa pod względem siły militarnej jest szóstym państwem świata. Jej przeciwnik – Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna – pod tym względem plasuje się w rankingu Global Firepower dopiero na 26. miejscu (Polska jest przed nią o kilka oczek wyżej). Korea Północna dysponuje jednak broń jądrową oraz środkami do jej przenoszenia, zarówno w wymiarze taktycznym, jak i strategicznym...