Spis treści
- "Polska ma pilną potrzebę uzupełnienia uzbrojenia"
- Dlaczego Polska zbroi się w Korei Południowej? "Dostarczamy szybko i na czas"
- Radca ambasady Korei Południowej o współpracy z Polską. "Jesteśmy dość mocno zaangażowani"
- Błaszczak: Żołnierze szkolą się z obsługi tego sprzętu w Korei Południowej
"Polska ma pilną potrzebę uzupełnienia uzbrojenia"
Nasze kontakty są bardziej intensywne od czasu wybuchu wojny na Ukrainie, szczególnie zauważalne jest to w takich sferach jak obronność i energetyka - mówi Shik Kim, radca Ambasady Korei Południowej w Polsce, który uczestniczył w panelu poświęconym relacjom pomiędzy Koreą Południową, Europą i Polską na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. - Ta intensyfikacja jest zauważalna w przemyśle obronnym. Polska ma pilną potrzebę uzupełnienia uzbrojenia, potrzebuje wzmocnić artylerię, a my możemy w tym pomóc - tłumaczy Shik Kim.
Dlaczego Polska zbroi się w Korei Południowej? "Dostarczamy szybko i na czas"
Dlaczego Polska zbroi się akurat w Korei Południowej? Radca przyznaje, że dość często pada to pytanie, także ze strony innych krajów europejskich, między innymi Niemiec. Odpowiedź okazuje się być zaskakująco prosta.
Polska potrzebowała pilnie uzupełnić uzbrojenie, jeśli chodzi o artylerię. Obecnie tylko Korea jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie Polski. Gdzie indziej produkcja długo trwa. Podobnie jest też w energetyce. Budujemy tanio i na czas, podobnie na czas dostarczamy potrzebne uzbrojenie - podkreśla Koreańczyk. - My zapewniamy ze swojej strony transfer technologii i know how. Dla Polski Korea jest idealnym partnerem w dziedzinie przemysłu obronnego, ze względu na porównywalne wielkości obu państw - mówi Shik Kim.
Radca ambasady Korei Południowej o współpracy z Polską. "Jesteśmy dość mocno zaangażowani"
Shik Kim zaznacza, że współpraca obu państw rozpoczęła się przed wojną na Ukrainie. - Wojna poszerzyła współpracę i rzeczywiście jest nacisk na przemysł obronny. Po przekazaniu pomocy militarnej Ukrainie, Polska stanęła wobec pilnej potrzeby uzupełnienia swoich zapasów uzbrojenia, my na to zapotrzebowanie jesteśmy w stanie szybko odpowiedzieć - mówi. Radca wyraźnie zaznacza, że jego kraj nie chce, aby intensywna współpraca między Polską a Koreą Południową skończyła się wraz z wojną na Ukrainie, ale była wieloletnia. - Jesteśmy dosyć mocno zaangażowani w projekty w strategicznych dziedzinach i naszym zadaniem jest zadbać o to, by ta współpraca trwała - dodaje.
Błaszczak: Żołnierze szkolą się z obsługi tego sprzętu w Korei Południowej
Dodajmy, że w grudniu 2022 roku w Gdyni odbył się rozładunek pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski. Dostawa została zrealizowana w ramach kontraktów zbrojeniowych zawartych z Koreą Płd. w 2022 roku. Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, podkreślał wówczas, że była to pierwsza z planowanych dostaw koreańskiego sprzętu dla Wojska Polskiego. W tym roku będą kolejne dostawy. Kontrakty zbrojeniowe z Koreą Płd. opiewają na kwotę 2,4 mld dolarów.
Żołnierze już szkolą się z obsługi tego sprzętu w Korei Południowej, a więc nabywają już odpowiednią wiedzę, żeby niejako z marszu wejść w to wszystko, co wiąże się z obsługą tego sprzętu. Nasza umowa dotyczy także pakietu logistycznego oraz pakietu szkoleniowego. W naszej współpracy zamówiliśmy amunicję do tej broni, a więc mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi do konsekwentnego wzmacniania polskich sił zbrojnych - mówił o współpracy z Koreą Płd. wicepremier Błaszczak.