Ministerstwa obrony i finansów Izraela zawarły porozumienie o zwiększeniu budżetu obronnego na lata 2025–26 o około jedną trzecią. Ten bezprecedensowy wzrost jest spowodowany równoległymi operacjami wojskowymi w Strefie Gazy, Libanie, Iranie i Syrii, które znacząco przekroczyły założenia budżetowe.
Obecne wydatki na obronę wynoszą około 108 mld szekli (118 mld złotych) i stanowią 8-9 proc. produktu krajowego brutto. Całkowity budżet państwa na 2025 r. wynosi 756 mld szekli - wynika z danych opublikowanych przez Kneset (parlament).
Koszty operacji wojskowych – co finansuje dodatkowy budżet?
Dodatkowe środki mają pokryć m.in.:
- Koszty operacji w Iranie.
- Dalsze działania w Strefie Gazy.
- Uzupełnienie zapasów uzbrojenia i amunicji.
Wzrost wydatków od ataku Hamasu
Wydatki izraelskich sił zbrojnych wzrosły gwałtownie od czasu rozpoczęcia operacji w Strefie Gazy po ataku Hamasu na Izrael z 7 października 2023 r. Od tego czasu Izrael toczył równolegle walki z Hezbollahem w Libanie oraz przeprowadził w czerwcu br. 12-dniową wojnę z Iranem.
Codzienne przechwytywanie pocisków – obrona przeciwrakietowa w akcji
Oprócz tego w ciągu ostatnich 21 miesięcy izraelskie systemy obrony przeciwrakietowej niemal codziennie przechwytywały pociski wystrzeliwane przez Hezbollah, Iran, jemeńskich Huti oraz proirańskie bojówki na terytorium Syrii. Na konflikty zbrojne Izrael wydał w ubiegłym roku 112 mld szekli.
Efektywne wykorzystanie rezerwistów – klucz do oszczędności?
W ramach zawartych ustaleń armia zostanie zobowiązana do efektywniejszego wykorzystania rezerwistów.
"Wszyscy znają dziesiątki historii o żołnierzach siedzących w bazach bez istotnych zadań lub realizujących służbę rezerwową z domu" – relacjonuje Globes, przywołując krytyczne opinie urzędników ministerstwa finansów.
Produkcja pocisków Strzała – wzmocnienie obrony przeciwrakietowej
Ministerstwo obrony poinformowało też o podpisaniu umowy z państwowym Izraelskim Przemysłem Lotniczym (IAI) w celu przyspieszenia seryjnej produkcji pocisków przechwytujących Strzała (Arrow). Są one wykorzystywane przez system obrony przeciwrakietowej, przeznaczony do neutralizacji pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu (np. z Iranu), także poza atmosferą.
