Generał Kukuła na spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO. Szef Sztabu odbył szereg rozmów

2024-01-19 13:42

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła po raz pierwszy wziął udział w spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO, w którym uczestniczyli szefowie obrony wszystkich państw sojuszniczych i Szwecji. Generałowie omówili m.in. kwestie wsparcia Ukrainy i rozbudowy zdolności obronnych NATO.

Szef Sztabu Generalnego WP na spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO

i

Autor: Sztab Generalny WP/X Szef Sztabu Generalnego WP na spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO

W czwartek w Brukseli zakończyło się dwudniowe spotkanie Komitetu Wojskowego NATO z udziałem szefów obrony poszczególnych 31 państw sojuszniczych oraz Szwecji. Wojsko Polskie na spotkaniu po raz pierwszy reprezentował gen. Wiesław Kukuła, od października ub.r. szef Sztabu Generalnego WP.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Sztab Generalny, podczas obrad "oceniono postęp w rozwoju zdolności obronnych oraz zdefiniowano obszary wymagające zwiększonej uwagi. "Sojusz wykonał znaczny postęp w rozwoju swojego potencjału ale nie ustaje w transformacji. Szczególną uwagę poświęcono Ukrainie" - wskazano.

Gen. Kukuła odbył także szereg spotkań bilateralnych. Spotkał się m.in. z niderlandzkim admirałem Robem Bauerem, pełniącym obecnie funkcję przewodniczącego Komitetu wojskowego oraz amerykańskim gen. Christopherem Cavoli, Naczelnym Dowódcą Sojuszniczym w Europie (SACEUR).

Jak wskazano, tematem rozmowy gen. Kukuły z gen. Cavolim była "wykonalność regionalnych planów obronnych i zdolność ich zabezpieczenia, intensyfikacja działań odstraszania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozpoczęty proces transformacji Sił Zbrojnych RP i jego kontynuacja w obliczu współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa".

Gen. Kukuła spotkał się z gen. Thierrym Burkhardem, szefem obrony Francji. Generałowie rozmawiali m.in. o współpracy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy w ramach misji EUMAM realizowanej na terenie Polski, a także zaangażowanie sił zbrojnych Francji podczas tegorocznego największego w Europie ćwiczenia pk. DRAGON-24. "Ponadto generałowie dokonali oceny sytuacji w Ukrainie, potrzeb amunicyjnych i sprzętowych tego kraju oraz omówili scenariusze rozwoju konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję" - wskazano.

Szef Sztabu Generalnego WP spotkał się też ze swoim odpowiednikiem z Niemiec gen. Carstenem Breuerem. Jak podał SG, tematami tej rozmowy było m.in. dotychczasowe zaangażowanie niemieckich sił przeciwlotniczych w ochronę polskiej przestrzeni powietrznej, współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa i działań wielodomenowych, a także "doświadczenia w zakresie zwiększania udziału w grupach eFP i projekty dalszej współpracy".

Ćwiczenia Route 604. Wojsko Polskie ćwiczyło scenariusze na wypadek wojny

Gen. Kukuła spotkał się też z szefem obrony Finlandii, będącej członkiem NATO od kwietnia ub.r. "Generałowie podzielili się doświadczeniami w zakresie wspierania przez siły zbrojne działań związanych z uszczelnianiem granic w związku ze zjawiskiem nielegalnej migracji. Szef Obrony Finlandii docenił rolę centrum logistycznego POLLOGHUB w Rzeszowie, które odpowiedzialne jest za koordynację dostaw sprzętu i amunicji dla Ukrainy. Z kolei szef Sztabu Generalnego WP podkreślił zainteresowanie obowiązującym w Finlandii systemem szkolenia rezerw" - czytamy w komunikacie Sztabu.

Komitet Wojskowy to organ władzy wojskowej w Sojuszu Północnoatlantyckim. Doradza on Radzie Północnoatlantyckiej oraz Grupie Planowania Nuklearnego w zakresie polityki i strategii wojskowej. Funkcję przewodniczącego komitetu obecnie pełni były Szef Obrony Niderlandów, admirał Bauer. Komitet Wojskowy nadaje kierunki działania dwóm strategicznym dowódcom: Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczemu w Europie oraz Naczelnemu Dowódcy Sojuszniczemu ds. Transformacji, którym obecnie jest gen. Philippe Lavigne.

Komitet Wojskowy odpowiada za przełożenie wytycznych i decyzji politycznych podejmowanych w NATO na obszar wojskowy. Wypracowuje strategiczne plany i koncepcje, coroczną długoterminową ocenę sił i możliwości krajów oraz obszarów uważanych za zagrożenie dla interesów NATO, rekomenduje także rozwiązania, które dowódcy uznają za konieczne dla bezpieczeństwa Sojuszu

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO wyłaniany jest co trzy lata, spośród kandydatów zgłaszanych są przez kraje sojusznicze. W głosowaniu udział biorą wszyscy szefowie obrony krajów należących do Sojuszu.

PM/PAP

Sonda
Czy NATO spełnia swoją rolę odstraszającą wobec zagrożenia rosyjskiego?