Zainteresowanie samolotami FA-50, które posiada również Polska nie spada, mimo głosów krytyki zwłaszcza w Polsce. Według doniesień portalu Inquirer, Filipiny planują zakup dodatkowych FA-50 od Republiki Korei za kwotę 40 miliardów pesos (683 mln dolarów). Według portalu powołującego się na Raport Monitorujący Zamówienia Publiczne z początku stycznia, Filipiny i Republika Korei uzgadniają warunki umowy międzyrządowej. Dokument nie wymienia liczb samolotów, ale doniesienia medialne, sugerują, że zamówienie może dotyczy 12 samolotów, co podwoiłaby flotę samolotów FA-50 w Manili, które są w służbie od początku lat 2014. Obecnie Filipińskie Siły Powietrzne (PAF) eksploatują 12 myśliwców FA-50 w wersji Block 10, a zostały pozyskane za kwotę 18,9 miliarda pesos (323 milionów dolarów). Pierwszy FA-50 przybył do kraju w 2015 roku, a dostawy zakończono w 2017 roku. Z kolei nowe samoloty FA-50 mają być w wersji Block 20. Sfinalizowanie umowy spodziewane jest w połowie 2025 roku według Inquirer.
Poza tym według Inquirer Filipiny modernizuje swoją aktualną flotę samolotów FA-50PH poprzez odrębną inicjatywę Re-Horizon 3 o wartości około 95,4 mln USD. Program ten składa się z czterech partii projektów na różnych etapach zamówień i będzie obejmował ulepszenia za pośrednictwem systemu United States Foreign Military Sales (FMS).
Samolot FA-50 jest przez Filipiny szeroko wykorzystywany do misji patrolowych. Jednak był również używany w rolach bojowych podczas filipińskiej wojny z Państwem Islamskim w 2017 r., zwanej „Marawi Siege” i nazwanej przez urzędników PAF „game changerem”.
W sierpniu ubiegłego roku agencja Reuters informował, że Filipiny ogłosiły, że poszukują 40 nowych samolotów wielozadaniowych w celu wzmocnienia obrony krajowej. Jak mówił wtedy generał Romeo Brawnera Jr., szef sił zbrojnych, Filipiny potrzebuje „szybszych i bardziej śmiercionośnych” wielozadaniowych myśliwców oprócz południowokoreańskich FA-50. Szef Sił Zbrojnych Filipin mówił także w lipcu: „Widzieliśmy możliwości naszych myśliwców FA-50, ale nadal nie są one wystarczające, aby chronić nasz kraj, dlatego potrzebujemy większej liczby myśliwców odrzutowych i myśliwców wielozadaniowych” – powiedział Brawner.
Jednocześnie Manila podejmuje inne kroki w celu zwiększenia modernizacji swoich wojskowych zdolności powietrznych. Wśród tych działań znajduje się zakup śmigłowca Bell 412 EPX do ewakuacji o wartości około 17 milionów dolarów oraz zakup sześciu lekkich samolotów szturmowych Embraer Super Tucano dla 15. Skrzydła Uderzeniowego PAF o wartości 111 milionów dolarów.
Polecany artykuł: