Albania z dronami. Do kraju dotarły tureckie drony Bayraktar

2024-03-04 8:43

Minister obrony Albanii Niko Peleshi poinformował w piątek na Facebooku o dostarczeniu państwu tureckich dronów Bayraktar TB2. Bezzałogowce zostały umieszczone w bazie lotniczej Kucova, która od 4 marca będzie pełnić funkcję bazy taktycznej NATO.

Albański dron Bayraktar TB2

i

Autor: Niko Peleshi / minister obrony Albanii / Facebook Albański dron Bayraktar TB2

Peleshi dodał, że rozpoczęto już instalację infrastruktury wspierającej obsługę i kontrolę tureckich dronów. "Zakup jest symbolem naszego zaangażowania w modernizację i innowacje naszych sił zbrojnych" - zaznaczył albański polityk.

Zarówno premier Rama, jak i minister Peleshi oświadczyli, że drony pomogą również monitorować ruch uliczny, a także terytorium pod kątem uprawy konopi indyjskich, pożarów, nielegalnych konstrukcji i śledzenia osób poszukiwanych.

W grudniu 2022 roku Albania podpisała umowę na zakup floty bezzałogowych wojskowych statków powietrznych od tureckiej firmy Baykar.

Albański premier Edi Rama ogłosił wówczas, że umowa dotyczy nie tylko zakupu dronów, ale także ich konserwacji i przeszkolenia ponad 30 osób odpowiedzialnych za obsługę uzbrojenia. Premier dodał, że początkowo do Albanii przybędą trzy drony, nie precyzując, ile dostarczonych zostanie w następnej kolejności. Minister obrony nie podał w piątek liczby przybyłych do kraju Bayraktarów.

Nie ujawniono również ceny zakupu tureckiego sprzętu. Premier Rama przyznał jedynie w 2022 roku, że jest ona "korzystna".

W styczniu minister obrony Albanii informował, że kraj zakupi przenośne systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Raytheon FIM-92 Stinger (SHORAD) i przeciwpancerne systemy rakietowe Raytheon/Lockheed Martin FGM-148 Javelin. Wtedy także minister mówił, że tym roku wyższy priorytet uzyska także cyberbezpieczeństwo i w tym celu zostanie wybudowane odpowiednie centrum operacyjne oraz rozpocznie się realizacja projektu utworzenia jednostki wojskowej ds. cyberobrony. W tym roku także Albania odebrała używane śmigłowce UH-60 Black Hawk od USA. Budżet obronny Albanii na 2023 r. jest o 28 proc. wyższy od budżetu na 2022 r. i stanowi 1,85 proc. PKB. Minister obrony Niko Peleshi wyraził cel osiągnięcia 2,10 proc. PKB w 2024 r. i 2,21 proc. w 2025 r.

Drony Bayraktar TB2 są obecnie używane przez ukraińską armię. Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i promień operacyjny 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa maszyny to 130 km/h, a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

TB2 może on nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, lecz sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in. kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz ważącą 22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych belkach.

PM/PAP

Sonda
Czy możliwości dronów bojowych są przereklamowane?