Spis treści
- USA dostarczą Ukrainie amunicję kasetową. Joe Biden wyraził zgodę
- "Washington Post": Decyzja Bidena jest ominięciem amerykańskiego prawa
- Biały Dom oficjalnie potwierdza. USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską broń kasetową
- Organizacje broniące praw człowieka sprzeciwiają się używaniu broni kasetowej
- Czym jest amunicja kasetowa?
USA dostarczą Ukrainie amunicję kasetową. Joe Biden wyraził zgodę
Kontrowersyjna decyzja Joe Bidena. "Washington Post" w wydaniu z 7 lipca podaje, że amerykański prezydent wydał zgodę na dostarczenie Ukrainie amunicji kasetowej. "Prezydent Biden zatwierdził dostarczenie amerykańskiej amunicji kasetowej dla Ukrainy, przy czym wycofanie broni z zapasów Departamentu Obrony ma zostać ogłoszone w piątek" - czytamy w amerykańskim dzienniku. Z czego wynika decyzja Joe Bidena? "Washington Post" podaje, że Biden i jego współpracownicy mają obawy o skuteczność kontrofensywy ukraińskiej, która jest opóźniona i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Drugim argumentem są kurczące się zachodnie zapasy artylerii konwencjonalnej.
"Washington Post": Decyzja Bidena jest ominięciem amerykańskiego prawa
Dziennikarze "Washington Post" zauważają, że decyzja Bidena jest ominięciem amerykańskiego prawa, które zakazuje produkcji, używania lub transferu amunicji kasetowej o wskaźniku zawodności przekraczającym 1 proc. Jak zatem zamierza zrealizować dostarczenie broni kasetowej Ukrainie amerykańska administracja? "Washington Post" tłumaczy, że najpewniej obejdzie amerykańskie prawo, stosując przepisy pozwalające na wykorzystanie rezerwy Departamentu Obrony w przypadku "istotnym dla bezpieczeństwa narodowego". To kluczowe stwierdzenie, bo wówczas, powołując się na taki zapis, prezydent USA nie potrzebuje zgody Kongresu.
Biały Dom oficjalnie potwierdza. USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską broń kasetową
Informacje "Washington Post" potwierdził oficjalnie jeszcze tego samego dnia, 7 lipca doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Ogłosił, że USA po raz pierwszy dostarczą Ukrainie artyleryjską amunicję kasetową. Podkreślił, że decyzja jest podyktowana zmniejszającymi się zasobami pocisków artyleryjskich, jakimi dysponuje Ukraina. - W obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej, będzie stanowiła ona (broń kastetowa - red.) "pomost" do czasu zwiększenia produkcji - powiedział Jake Sullivan podczas briefingu prasowego w Białym Domu. Dodał, że artyleria jest kluczowa w walce na froncie.
Organizacje broniące praw człowieka sprzeciwiają się używaniu broni kasetowej
Przypomnijmy, że Ukraina od pewnego czasu naciskała na USA, aby rząd tego kraju przekazała jej zapasy amunicji kasetowej. Kongres nie chciał się na to zgodzić, ale jak pisze "Washington Post", Biden znalazł rozwiązanie. Warto przy tej okazji podkreślić, że Human Rights Watch (HRW), organizacja broniąca praw człowieka, oświadczyła w swoim najnowszym raporcie (z czwartku, 6 lipca), że "Rosja i Ukraina powinny zrezygnować z używania broni kasetowej, a Stany Zjednoczone nie powinny dostarczać jej żadnemu państwu".
- Amunicja kasetowa używana przez obie strony wciąż zabija cywilów i będzie odbierać im życie przez wiele lat - oświadczyła Mary Wareham z HRW, cytowana przez PAP. - Obie strony powinny natychmiast zaprzestać jej używania i nigdy już po nią nie sięgać - dodała.
Czym jest amunicja kasetowa?
Amunicja kasetowa może być wystrzeliwana z dział i wyrzutni rakietowych albo zrzucana z samolotów. Pojedynczy pocisk zawiera setki małych bomb, które mogą razić rozproszone na dużych obszarach. Ta cecha powoduje, że ofiarami są nie tylko żołnierze, ale przede wszystkim cywile. Broń kasetowa pozostawia również wiele niewybuchów.
Warto zaznaczyć, że w 2008 roku ponad 120 państw podpisało międzynarodową konwencję zakazującą użycia broni kasetowej. Jednak zarówno Rosja, jak Ukraina i USA nie przystąpiły do tego porozumienia. Wysoki rangą urzędnik Pentagonu przyznał w ubiegłym miesiącu, że amunicja kasetowa byłaby bardzo użyteczna podczas ukraińskiej kontrofensywy, jednak zastrzeżenia sojuszników i opinie niektórych członków Kongresu USA spowodowały, że nie była ona dotychczas Ukrainie dostarczana. Teraz to się zmieni.
Źródła: Washington Post, PAP