Które to państwo chce dołączyć do posiadaczy atomowych okrętów podwodnych i z czyją pomocą?

2024-04-05 17:51

Co powinno uczynić państwo, które ma 8,5 tys. km wybrzeża, a w pobliżu nie ma potencjalnych wrogów? Też powinno inwestować w rozwój marynarki wojennej dla ochrony tego wybrzeża i porty przez które przechodzi 85 proc. ropy naftowej i 75 proc. gazu ziemnego. A do takich zadań szczególnie nadają się okręty podwodne. Niedawno prezydent tego państwa i prezydent Francji świętowali wodowanie trzeciego okrętu podwodnego… francuskiego projektu. To okręty konwencjonalne, ale to państwo ma wielkie aspiracje, by przystąpić do klubu posiadaczy atomowych okrętów podwodnych. Wiecie, które to państwo ma takie ambicje?

okręt podowodny AI

i

Autor: AI/Pixabay

To Brazylia. Zajmuje 12. miejsce w świecie (2024 r.) w indeksie Global Firepower i 11. miejsce w rankingu światowych gospodarek (2023). Współpraca brazylijsko-francuska w tzw. obszarze floty podwodnej trwa już wiele lat. Prowadzona jest w ramach programu budowy okrętów podwodnych przez brazylijski przemysł stoczniowy w oparciu o francuskie rozwiązania konstrukcyjne.

Umowę o współpracy w 2008 r. zawarł (w czasie pierwszej swojej kadencji) prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva z ówczesnym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

Dotyczy ona budowy czterech jednostek o napędzie spalinowo-elektrycznym wraz z pakietem szkoleniowym, sprzętem pomocniczym i francuską pomocą techniczną. Wartość umowy: ok. 10 mld USD. Trzeci okręt zwodowano 27 marca w stoczni w Itaguai niedaleko Rio de Janeiro. Czwarty będzie wodowany w 2025 r.

„Tonelero” (S42) miał być zwodowany w 2020 r. Sami wiecie, przyszła zaraza COVID-19 i życie w świecie nieco przystopowało. Prace w stoczni nad okrętem również.

„Tonelero” nie jest jednak kopią jeden do jednego francuskich okrętów podwodnych klasy Scorpène. „Brazylijczyk” jest jednak nieco większy od francuskiego. Ma 71 m długości (o circa 4 m więcej) i wyporność w zanurzeniu 2050 t. Okręty francuskiej konstrukcji użytkują także Indie, Malezja i Chile. Dwie jednostki zamówiła Indonezja. Różnią się od detalach.

Są to okręty dwukadłubowe, mogące schodzić na głębokość „ponad 250 m” i pozostawać w morzu przez ok. 70 dni (zasięg: 4000 mil morskich przy szybkości 10 węzłów/h). Maksymalna szybkość na powierzchni: 20 węzłów, a i o 2 węzły wolniej w zanurzeniu. Uzbrojenie: torpedy F21, rakiety przeciwokrętowymi Exocet (też od francuskiego przemysłu obronnego). Brazylijski wariant Scorpène obsługuje 35-osobowa załoga (w tym ośmiu oficerów).

Jednak, jak było wspomniane na początku, brazylijska marynarka wojenna (Marinha do Brasil) nie zamierza ograniczyć rozwoju swojej floty podwodnej do okrętów konwencjonalnych. Zamierza zainwestować w budowę jednostki o napędzie jądrowym. A pomóc ma jej w tym? Brawo! Tak, Francja.

„Brazylia chce mieć dostęp do wiedzy na temat technologii nuklearnej, nie chce prowadzić wojny. Chcemy, aby ta wiedza zapewniła wszystkie kraje pragnące pokoju, że Brazylia będzie po ich stronie” – cytowała Agence France-Presse brazylijskiego prezydenta. Macron odpowiedział: „Francja będzie stać u waszego boku”. Jednak (podczas wodowania 3. okrętu) nie ogłosił konkretów dotyczących ewentualnej francuskiej pomocy w zbudowaniu pierwszego brazylijskiego submarine o napędzie jądrowym.

„L’Express” jednak napisał: „Dostawa do brazylijskiej marynarki wojennej „Tonelero”, zaprojektowanego przez Francję okrętu podwodnego „Scorpène”, stanowi część bezprecedensowego partnerstwa strategicznego między Paryżem a Brazylią, które powinno doprowadzić do zbudowania przez Brazylię pierwszego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym”.

Gdyby do tego doszło to Brazylia dołączyłaby (nie za rok ani nawet pięć) do podwodniackiej elity. Tylko USA, Rosja, Francja, Chiny, Indie, Wielka Brytania mają okręty o jądrowym napędzie. Za kilka lat dołączy do nich Australia poprzez program Aukus zawarty z Wielką Brytanią i USA, a dotyczący transferu technologii nuklearnej. Brazylia widzi w podobnej roli Francję i swoje miejsce w klubie już w 2030 r.

Sonda
Czy Polska potrzebuje okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki