BRICS potępił „akty przemocy wobec cywilów palestyńskich i izraelskich, w szczególności zbrodnie wojenne”

2023-11-21 19:05

Państwa zrzeszone w BRICS obradowały wirtualnie (21 listopada). Gospodarzem spotkania była Republika Południowej Afryki. Tzw. wschodzące gospodarki świata podsumowując nadzwyczajne obrady w sprawie wojny toczącej się w Izraelu zakomunikowały: „Wezwaliśmy do natychmiastowego, trwałego i trwałego rozejmu humanitarnego prowadzącego do zaprzestania działań wojennych”. BRICS tworzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

BRICS flagi

i

Autor: BRICS

„Ponownie wyraziliśmy nasze zdecydowane poparcie dla wysiłków regionalnych i międzynarodowych mających na celu natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych, zapewnienie ochrony ludności cywilnej i zapewnienie pomocy humanitarnej” – podała AFP. Państwa tworzące BRICS uważają się za przeciwagę polityczną i gospodarczą wobec „porządku światowego kierowanego przez USA i Zachód”.

PAP za agencją Reuters cytuje stanowisko wyrażone przez przywódcę Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Tenże zaapelował m.in. o zakończenie wszelkich ataków na ludność cywilną i uwolnienienie zakładników cywilnych. Powiedział też, że należy zapewnić bezpieczne i nieprzerwane dostawy pomocy humanitarnej oraz zwiększenie jej objętości. Wezwał do powstrzymania przymusowych przesiedleń ludności cywilnej i powstrzymania się od odcinania dostępu do wody, energii elektrycznej i paliwa dla cywilów w Strefie Gazy.

Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS natomiast przytoczyła główne punkty obszernego komunikatu wydanego po obradach online grupy, która:

• potępiła akty przemocy wobec cywilów palestyńskich i izraelskich, w szczególności zbrodnie wojenne;

• wyraziła głębokie zaniepokojenie tragiczną sytuacją humanitarną na „okupowanym terytorium palestyńskim”;

• podkreśliła potrzebę ochrony ludności cywilnej zgodnie z prawem międzynarodowym;

• wezwała do natychmiastowego uwolnienia zakładników bez żadnych warunków;

• uznała ważną rolę OIC (Organizacji Współpracy Islamskiej – red.) i Ligi Arabskiej w rozwiązaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie;

• potwierdziła potrzebę pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego na terytorium Palestyny ​​oraz pełnego, natychmiastowego, bezpiecznego, niezakłóconego i trwałego dostępu pomocy humanitarnej, zapewniając pomoc zgodnie z podstawowymi zasadami człowieczeństwa, neutralności, bezstronności i niezależności ustanowionymi w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 46/182;

• podkreśliła potrzebę zapobiegania rozszerzaniu się konfliktu na Bliskim Wschodzie;

• wezwała do przeprowadzenia niezależnego i przejrzystego dochodzenia zgodnie z międzynarodowymi standardami;

• wezwała do natychmiastowego humanitarnego rozejmu na Bliskim Wschodzie;

• wyraziła zaniepokojeni pogorszeniem sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu po eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego;\

• potwierdziła podstawową rolę Rady Bezpieczeństwa ONZ w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na szczeblu międzynarodowym;

• wezwała do bezpośrednich negocjacji w celu utworzenia suwerennego i niepodległego państwa Palestyna;

• z zadowoleniem zaakceptowała przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji nr 2712 z 15 listopada 2023 r., której celem jest pomoc dzieciom;

• stwierdziła, że przymusowy transfer i deportacja Palestyńczyków – w obrębie Gazy lub do krajów sąsiednich – stanowi poważne naruszenie Konwencji genewskich i zbrodnię wojenną, a także naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego;

• poparła wszystkie międzynarodowe wysiłki na rzecz osiągnięcia natychmiastowego zawieszenia broni oraz znaczenie zapobiegania dalszej eskalacji konfliktu.

Bartosiak o sytuacji Izraela

W komunikacie – podkreśliła rosyjska agencja prasowa – stwierdzono, że szczyt BRICS potwierdził, że długoterminowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego można osiągnąć jedynie środkami pokojowymi.

Pierwsze skrzypce w obradach grał chiński przywódca. Drugie – rosyjski. W telewizyjnych komentarzach do wirtualnego szczytu BRICS Władimir Putin po raz kolejny obarczył winą za kryzys na Bliskim Wschodzie niepowodzenia amerykańskiej dyplomacji w regionie. Reuters wskazuje, że „porozumienie w sprawie rozejmu w Gazie i zakładników jest bliskie”.

Według źródeł agencji „Hamas uwolni 50 kobiet i dzieci, w tym część obcokrajowców, podczas gdy Izrael podczas czterodniowego zawieszenia broni uwolni 150 więźniów palestyńskich, głównie kobiet i nieletnich”. Hamas wziął, po ataku przeprowadzonym 7 października 240 zakładników, w tym także dzieci. Najmłodsze z nich ma 9 miesięcy.

Izraelskie stacje telewizyjne Channel 12 i Channel 13 zacytowały anonimowych urzędników, którzy twierdzili, że warunki umowy o wymianie zakładników i więźniów mogą zostać osiągnięte „w ciągu kilku godzin”. Wszystkie te informacje dotyczą dynamicznie zmieniających się wydarzeń.

Sonda
Czy uważasz, że Izrael ma prawo bombardować Hamas w Strefie Gazy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki