Według OHCHR 42 proc. ukraińskich cywilów zginęło w listopadzie w wyniku użycia broni dalekiego zasięgu wystrzelonej przez Federację Rosyjską. To stanowi znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami.
W 2024 r. do 30 listopada rosyjskie bomby zabiły 341 cywilów i raniły 1803
Według zweryfikowanych danych Misji Monitorującej Praw Człowieka ONZ na Ukrainie, w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. bomby zabiły 341 cywilów i raniły 1803, co stanowi trzykrotny wzrost liczby ofiar śmiertelnych i sześciokrotny wzrost liczby rannych w wyniku bombardowań lotniczych w porównaniu z 2023 r.
– Niemal trzy lata temu siedzieliśmy z Rosjanami w tej sali, wzywając do deeskalacji, negocjacji, rozmów pokojowych, wszystkiego, tylko nie wojny. Kreml wtedy nie słuchał, bo Putin nie słucha wypowiadanych słów. W związku z tym muszę odnieść się do innego stałego członka tej Rady. Wsparcie Chin dla Rosji jest w oczywistej sprzeczności z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych – ocenił Robert Wood, zastępca Przedstawiciela ds. Specjalnych ds. Politycznych.
Kontrował tę wypowiedź Wasilij Nebenzia, Stały Przedstawiciel przy ONZ reprezentujący Federację Rosyjską:
– Gdyby Stany Zjednoczone nie wspierały zamachu stanu w Kijowie w 2014 r., nie sponsorowały go, nie uczyniłyby Ukrainy anty-Rosją. Gdyby nie pozwolili Ukrainie, reżimowi kijowskiemu, na podważenie umowy mińskiej, co zostało ogłoszone otwarcie przez polityków, którzy mieli być gwarantami umowy, to w ogóle nie byłoby wojny. Krym by się nie wydarzył.
Dyplomata stwierdził, że Ukraina stała się „kopalnią złota” dla kompleksu militarno-przemysłowego „krajów anglosaskich”, powiedział, że połowa całej sprzedaży broni trafiła do 41 korporacji ze Stanów Zjednoczonych. Dodał, że w 2023 r. przychody 100 głównych producentów broni osiągnęły 632 mld USD.
Chiny: rośnie dynamika zawieszenia broni i zakończenia wojny
Pogląd Chińskiej Republiki Ludowej przedstawił Geng Shuang, zastępca Stałego Przedstawiciela przy ONZ:
– Obecna sytuacja dotycząca kwestii ukraińskiej zmienia się, obie strony konfliktu przekazały światu sygnały polityczne, wyraźnie wyrażając wolę podjęcia negocjacji. Dyskusje międzynarodowe coraz bardziej koncentrują się na negocjacjach i zbliżają się do pokoju. To w pełni pokazuje, że rośnie dynamika zawieszenia broni i zakończenia wojny oraz przywrócenia pokoju. Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone stawią czoła zmianom w sytuacji, przestaną nawoływać do wojny, przestaną przeszkadzać wysiłkom społeczności międzynarodowej na rzecz pokoju i wejdą na właściwą drogę promowania jak najszybszego politycznego rozwiązania kryzysu.
Ukraiński dyplomata Siergij Kislica (Stały Przedstawiciel przy Organizacji Narodów Zjednoczonych) stwierdził był: – Już zwróciliśmy uwagę Rady na wyraźną korelację między rosyjskimi atakami na infrastrukturę cywilną Ukrainy a inicjowanymi przez Rosję posiedzeniami Rady.
„Ukraina nigdy nie chciała tej wojny i – bardziej niż jakikolwiek inny kraj na świecie — Ukraina chce, aby wojna się zakończyła” – podkreślił przedstawiciel Ukrainy. Zauważając, że Federacja Rosyjska ponownie poprzedziła spotkanie „lotniczym terrorem przeciwko ukraińskim miastom”, opisał zachowanie Moskwy jako: „A – zaplanowanie uderzenia; B – zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa; C – przeprowadzenie uderzenia; D – zwołanie posiedzenia, aby poskarżyć się na zachodnie dostawy broni”. Podkreślił, że tę korelację odnotowano w co najmniej 18 przypadkach.
Rozminowanie Ukrainy może kosztować 34 mld dolarów
Delegatka Gujany zauważyła, że Ukraina jest obecnie uważana za „najbardziej zaminowany kraj na świecie”, ponieważ potencjalnie 23 proc. terytorium jest zaminowane, a koszty oczyszczenia terenu mogą wynieść ponad 34 mld dolarów. Podkreślając, że taka broń „nie ma miejsca w naszym świecie”, wezwała wszystkie państwa przekazujące broń i amunicję do obszaru konfliktu, aby czyniły to w ramach istniejących międzynarodowych ram prawnych – w tym rezolucji Rady – i z odpowiednimi kontrolami w celu zapobiegania ich nieregularnemu transferowi. Izumi Nakamitsu wyrażając szczególne zaniepokojenie użyciem min na terenach zaludnionych, użyciem i transferem amunicji kasetowej wezwała do przestrzegania zobowiązań międzynarodowych.
20 grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na otwartym spotkaniu informacyjnym debatując nad „Zagrożeniami dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”. Rosja poprosiła o to spotkanie w celu omówienia dostaw zachodniej broni na Ukrainę . Rosja zainicjowała te spotkania, aby przekazać swój pogląd, że dostarczanie broni Ukrainie przyczynia się do eskalacji działań wojennych i podważa wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu. Sojusznicy Ukrainy z kolei utrzymują, że ich pomoc wojskowa ma na celu wsparcie podstawowego prawa Ukrainy do samoobrony, zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych...