Spis treści
- Historyczne spotkanie Macron-Tusk w Nancy
- Nowy traktat zastąpi przestarzałą umowę
- Przełomowy traktat wzmocni bezpieczeństwo?
- "Traktat premium" dla Polski
Historyczne spotkanie Macron-Tusk w Nancy
„9 maja będę gościł polskiego premiera Donalda Tuska w Nancy, by podpisać traktat o przyjaźni” - zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla tygodnika "Paris Match" i określił tę umowę jako "historyczną”. Miejsce podpisania dokumentu jest symboliczne dla relacji polsko-francuskich. To właśnie w Nancy w 1736 r. osiadł, po wygnaniu z kraju, polski król Stanisław Leszczyński, teść króla Francji Ludwika XV.
Nowy traktat zastąpi przestarzałą umowę
Traktat z 1991 roku, regulujący relacje między Polską a Francją, zostanie zastąpiony nową umową. Poprzedni dokument jest uznawany za przestarzały, ponieważ nie uwzględnia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Podpisanie nowego traktatu planowano sfinalizować do końca polskiej prezydencji w UE, którą Warszawa sprawowała w pierwszym półroczu 2025 roku.
Przełomowy traktat wzmocni bezpieczeństwo?
Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że nowy traktat będzie przełomowy w kontekście wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa. „Wiele na to wskazuje, że może być to traktat przełomowy, jeżeli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa” - powiedział Tusk. Szef MSZ Radosław Sikorski również z optymizmem patrzył na podpisanie umowy. 23 kwietnia wyraził nadzieję na jej finalizację w najbliższych tygodniach.
"Traktat premium" dla Polski
Francuska dyplomacja określiła nową umowę mianem "traktatu premium" i podkreśliła, że będzie to pierwsza taka umowa, jaką Francja podpisze z państwem niebędącym jej sąsiadem. Prezydent Macron poinformował również, że 7 maja br. w Paryżu gościć będzie kanclerza Niemiec Friedricha Merza, który złoży tam swoją pierwszą wizytę zagraniczną po objęciu urzędu. Nawiązując do relacji z Warszawą i Berlinem, Macron ocenił, że Francja "konsoliduje" działania międzynarodowe, realizując swoją strategię wzmocnienia Europy.
PM/PAP
