Targi broni palnej. Zlot Miłośników Broni, Militariów i Survivalu "Miltaria Pro Arma" 2023 w Lublinie
To będzie największa impreza militarna w Polsce skupiająca miłośników broni, strzelectwa, survivalu i szeroko rozumianej obronności. I pierwsza po czteroletniej przerwie, do tego w nowym miejscu. Zlot "Miltaria Pro Arma" odbędzie się od 12 do 14 maja 2023 na terenie Targów Lublin. Maciej Szymczak, rzecznik zlotu Militaria Pro ARMA, podkreśla, że Zlot Miłośników Broni, Militariów i Survivalu "Miltaria Pro Arma" bez wątpienia będzie największym takim wydarzeniem w Polsce. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.
- To nie jest tylko wystawa broni kolekcjonerskiej, to bardzo duże wydarzenie dla osób zainteresowanych strzelectwem, miłośników broni, ale też pasjonatów survivalu. Oprócz kolekcjonerów oraz wystawców podczas zlotu będzie można spotkać wysokiej klasy specjalistów zajmujących się tematyką obronności kraju, a także przedstawicieli organizacji proobronnych - podkreśla Maciej Szymczak w rozmowie z "Super Expressem".
A broni - palnej i kolekcjonerskiej - na zlocie "Militaria Pro Arma" będzie naprawdę sporo, bo nawet ponad cztery tysiące sztuk!
Zlot miłośników broni palnej w Lublinie. Będzie debata o obronie powszechnej
Jak dodaje Maciej Szymczak, ważnym wydarzeniem zlotu miłośników broni palnej, militariów i survivalu będzie wielka debata "Powszechna obrona Polaków", którą zaplanowano na 12 maja, na godz. 13. Ogólnopolskiemu wydarzeniu patronuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. A poprzedzą je uroczystości inauguracyjne wojewódzkich obchodów „Dnia Kadeta” z planowanym udziałem wicepremiera Błaszczaka. W debacie "Powszechna obrona Polaków" wezmą udział:
- gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej,
- płk Jerzy Flis, szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji,
- Damian Duda, polski ochotnik, ratownik pola walki na Ukrainie,
- Jarosław Lewandowski, redaktor naczelny miesięcznika „Strzał.pl”.
Pokaz sprzętu bojowego na targach broni w Lublinie. Czołg Leopard, armatohaubica Krab, moździerz Rak
Prawdziwą gratką podczas zlotu "Militariów Pro Arma" będą pokazy sprzętu bojowego (12 maja, w godz. 10-18). Na targach pojawią się bowiem m.in. producenci broni z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zwiedzający zobaczą także m.in. ciężki sprzęt używany przez Wojsko Polskie, prezentowany przez jednostki, broniące naszej wschodniej granicy. A będą to m.in.:
- czołg Leopard,
- armatohaubica Krab,
- moździerz samobieżny Rak.
Militaria Pro ARMA. Wielki zlot środowiska strzeleckiego z całej Polski
Maciej Szymczak zaznacza, że wraz z wybuchem wojny na Ukrainie, zainteresowanie ruchem strzeleckim znacząco wzrosło. Dlatego też zlot "Militaria Pro ARMA" to dobra okazja, aby spotkać i poznać przedstawicieli środowiska strzeleckiego z całego kraju.
- Ludzie z tymi umiejętnościami są cenni i potrzebni, rekrutują się do sił zbrojnych RP. Mogą się włączyć w budowanie potencjału obronnego Polski - mówi Maciej Szymczak.
Ale Zlot Miłośników Broni, Militariów i Survivalu to również doskonała okazja do spotkania kolekcjonerów broni historycznej, współczesnych militariów oraz rekonstruktorów z całej Polski.
Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej odbywa się od 2016 roku
Dodajmy, że Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej odbywa się od 2016 roku. Organizatorzy zlotu "Militariów Pro Arma" piszą o imprezie tak: "Spotykamy się, aby wesprzeć budowanie postaw patriotycznych i proobronnych, ciekawość historii naszego narodu oraz wynikającej z niej kultury. Wspomagamy jednostki, realizujące zadania na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski oraz projekty, podtrzymujące tradycje narodowo-patriotyczne. Zapoznajemy z kulturą strzelecką oraz potencjałem obronnym tej sfery. Uczymy, jak zachować się w sytuacjach szczególnego zagrożenia i kryzysu". Dotychczas odbyły się cztery edycje. Podczas ostatniego zlotu zaprezentowano 2 tysiące sztuk broni. W dwudniowym spotkaniu w 2019 roku uczestniczyło ok. 6 tys. osób (zwiedzających i wystawców). W tym roku ten rekord ma zostać pobity z nawiązką.