Tak „Twarde” rywalizują z innymi czołgami. Polscy czołgiści wzięli udział w zawodach ogniowych

2023-12-02 0:45

Niedawno żołnierze z kontyngentów wojskowych ze wschodniej flanki NATO stacjonujący w Estonii, Litwie, Polsce oraz na Łotwie brali udział w ćwiczeniach IRON SPEAR na poligonie w Adazi na Łotwie – informuje Dowództwo Operacyjne na platformie X.

Jak czytamy w komunikacie na platformie X Dowództwa Operacyjnego, żołnierze kontyngentów wojskowych z Stanów Zjednoczonych, Włoch, Kanady, Wielkiej Brytanii, Holandii, Polski, Hiszpanii i Niemiec brali udział w zawodach ogniowych o tytuł najlepszej załogi czołgu i wozu bojowego w ramach ćwiczenia IRON SPEAR. W kategorii czołgów nagroda miała formę dosłownej żelaznej włóczni. Na zdjęciach z ćwiczeń widzimy, że polscy czołgiści brali udział w czołgach PT-91 Twardy, czyli modernizacji czołgu na licencji T-72M1.Podstawowa zmiana w czołgu to dodanie systemu kierowania ogniem DRAWA, oraz pancerza reaktywnego ERAWA.

Według komunikatu, organizacja i prowadzenie tegorocznej jesiennej edycji zawodów przypadła polskim żołnierzom. Ćwiczenia odbyły się w dniach 13–16 listopada.

Jak czytamy w komunikacie łotewskich sił zbrojnych, „celem ćwiczeń jest zgromadzenie załóg bojowych wozów piechoty i czołgów z różnych państw członkowskich, dając żołnierzom możliwość dzielenia się wiedzą, taktyką i sprzętem z grupami bojowymi z innych państw bałtyckich, a także rywalizowania ze sobą o tytuł najlepszej załogi”.

Ćwiczenia IRON SPEAR odbywają się w Adazi od 2017 roku i stały się tradycyjnym elementem każdej półrocznej rotacji grupy bojowej wysuniętej obecności NATO.

Sonda
Który czołg Wojska Polskiego uważasz za lepszy?